دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

سفرنامه ژان اوتر

سفرنامه ژان اوتر
درحال حاضر موجود نمی باشد
سفرنامه ژان اوتر
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 140218 - 23/2
  • وزن: 1.00kg
0 ریال

سفرنامه ژان اوتر

نویسنده: ژان اوتر
مترجم: علی اقبالی
ناشر: جاویدان
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 360
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1363 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : نو


مروری بر کتاب

عصر نادر شاه افشار - مصور

یاداشتها و خاطرات ژان اوتر فرانسوی است از سفر به ایران

سفیر لویی پانزدهم پادشاه فرانسه همراه گروهی به ایران سفر کرد و اطلاعات حاصل از سفر خود را به صورت سفرنامه درآورد.اطلاعاتی که ژان اوتر درباره ایران خاصه اواخر عصر صفوی، افغانان، نادرشاه و وضع راه‌ها، علل بروز جنگ‌های ایران و عثمانی، شورش‌های اعراب بصره و سایر مسایل سیاسی و اجتماعی ارایه می‌دهد، جالب و خواندنی است.

در 27 ماه پس از عبور یک رودخانه کوچک و پل سنگی آن و طی 5 ساعت راه در کنگاور فرود آمدیم. در اینجا خرابه یک آتشکده باقی است. هنوز گروهی گبر در آن زندگی می کنند و عقیده خود را پنهان کرده و خود را مسلمان می خوانند... 

سفرنامه اوتر به طور مفصل به شرح ماجرای حمله افغان ها به ایران پرداخته و به جنگ نادر با عثمانی ها می پردازد. نادرقلی با شکست همه جانبه ترک ها، محاصره تفلیس، تصرف ایروان و کشتن سرداران ترک یکی از خونین ترین پیکارهایی را رقم زد که سالیان دراز دیده نشده بود. «در سال 1736 رهسپار دشت مغان شد و با فراخوانی همه استانداران، سران چادرنشینان، سرشناسان و کارگزاران کشور و شرح کامیابی ها، تصمیم گیری در مورد ایران را بدان ها واگذار کرد. اگرچه برخی نمایندگان از واگذاری قدرت به نادر، طفره رفتند ولی در نهایت تمامی شرایط قبول سلطنت از سوی وی را پذیرفته و تهماسب قلی خان (نادر) را به نام نادرشاه برگزیدند. 

تاریخ برگزاری این انجمن بزرگ (انجمن ملی دشت مغان) در ماه مارس 1736 بود. اندکی بعد از آن سکه زدند و یک روز جمعه هم در تمام منابر مساجد ایران به نام نادرشاه خطبه خواندند.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات