منو
سبد خرید

سفرنامه های اونور آب ؛ جامعه شناسی مهاجرت

سفرنامه های اونور آب ؛ جامعه شناسی مهاجرت
سفرنامه های اونور آب ؛ جامعه شناسی مهاجرت
  • موجودی: موجود
  • مدل: 128238 - 114/5
  • وزن: 0.50kg
480,000 ریال

سفرنامه های اونور آب

نویسنده: پرویز رجبی
ناشر: اختران
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 312
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1386 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

جامعه شناسی مهاجرت

قریب پنجاه سال پیش محمد علی جمالزاده کتابی به چاپ سپرد به نام خلقیات ما ایرانیان، چنانچه از نام آن پیداست اثری بود که به خوب و بد پاره ای از خلقیات رفتاری و گفتاری ایرانیان اختصاص داشت. انتشار کتاب به مذاق برخی خوش نیامد و نقد هایی علیه آن نوشتند. برخی اما با پذیرش صدق گفتار جمال زاده در اغلب انتقاداتی که بر ایرانیان وارد دانسته بود شیوه طرح آن را نپسندیدند و درباره کتاب سکوت اختیار کردند و.... نوشته هایی از این دست خاصه اگر انتقادات صریحی در آن مطرح باشد همواره در معرض سوءتفاهم قرار می گیرند و گریزی از آن نیست مگر اینکه وارد چنین حوزه ای نشوی و یا اگر می خواهی از ایرانی جماعت انتقادی بکنی راهش را بلد باشی!

اما این اشاره چه ربطی به کتاب «سفرنامه اونور آب دارد»؟ چرا که از نامش چنین برمیآید که نه درباره این ولایت که باید درباره آنسوی آبها و گشت و گزار در سرزمین بیگانه باشد. نکته آنجاست که پرویز رجبی در این کتاب اگر چه به شرح سفرخود به آن سوی آبها پرداخته است، اما در جای جای آن نقبی به اوضاع و احوال وطن زده و برای آنکه تفکر و تامل مخاطب را برانگیزد، خوب و بد بیگانه را در کنار خوب و بد خودی قرار داده است. و از این منظر شرایطی را تدارک دیده است که خواننده را به فکر وادارد تا در احوال خود اندیشه کند.

رجبی در همان ابتدای سفرنامه خود آورده است: «من اگر در سفرنامه ام درباره خانه های خودمان که در سینه آسمان به یادشان افتاده ام ننویسم، چگونه خواهم توانست از خانه و کاشانه دیاری دیگر بنویسم. مگر می شود به بهانه سفر به اون ور آب، این ور آب را ندید از اوج آسمان؟ ... نه! بنا نیست که سفرنامه من تنها به اون ور آب بپردازد. من از این ور آب هستم. با همه ریشه هایم.»

با این احوال اگر چه رویکرد او نیز انتقادی ست اما این تفاوت را با کتاب مرحوم جمال زاده دارد که انتقادش به گونه ای نیست که جنبه توهین یافته و آنها را آزرده کند و یا برخی واقعیت ها را چنان به رخ خواننده بکشد که به جای سازندگی تاثیر وارونه داشته باشد.به این ترتیب کتاب حاضر اگرچه شرح سفر نویسنده به اطراف و اکناف کشور کاناداست، اما به روی کاغذ آوردن این سیر و سفر گویی بهانه ای ست که از دریچه نگریستن به غربت به خوب و بد خودمان پرداخته شود. بی اغراق این هنر نویسنده کتاب است که در رهگذر روایت سفر خود و بازگو کردن دیده و شنیده هایش از سرزمینی دیگر توانسته بستری را برای طرح نگاه انتقادی خود درباره فرهنگ خودی بیابد.

گذشته از این «سفرنامه اونور آب» کتابی ست که با رویکردی جامعه شناسانه به پدیده مهاجرت پرداخته است. ماجرا از آنجا آغاز می شود که یکی از دوستان قدیمی نویسنده که ساکن نیوجرسی امریکا ست او را میهمان سفری به ینگه دنیا می کند. اما از آنجا که گرفتن ویزای آمریکا آسان نیست و به قول نویسنده در سفارت های آمریکا در کشورهای همسایه، اغلب کارکنان به گروگان گرفته شده لانه جاسوسی به کار گماشته می شوند که آنها هم دل خوشی از ایرانی ها ندارند(!)؛ نویسنده تصمیم می گیرد برای گرفتن ویزای آمریکا از کشور کانادا اقدام کند. به این ترتیب آن سفر بهانه سفر دیگری می شود نزدیک دوست دیگر در کانادا.

به این قرار سفر نویسنده به کانادا و شرح دیده ها و شنیده هایش دستمایه کتابی خواندنی شده با نثری روان و دیدی دقیق و برخوردار از رویکردی جامعه شناختی که زندگی در کشورکانادا و اوضاع احوال مهاجران را به دقت مورد کنکاش قرار داده و با ارجاع دادن آن به زندگی و باورهای مردم در ایران بر غنای آن افزوده است. در عین حال چنین قیاسی تلنگری ست برای اندیشیدن در احوال خودمان.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات