دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

سفرنامه لرستان و خوزستان

سفرنامه لرستان و خوزستان
درحال حاضر موجود نمی باشد
سفرنامه لرستان و خوزستان
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 148743 - 64/3
  • وزن: 0.60kg
0 ریال

سفرنامه لرستان و خوزستان

نویسنده: کلمنت اوگاستس دوبد
مترجم: محمدحسین آریا
ناشر: علمی و فرهنگی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 510
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1388 - دوره چاپ: 3

کمیاب - کیفیت : نو

 

مروری بر کتاب 

مصور

قرن نوزدهم از نظر ورود سیاحان اروپایی به ایران‌ همان‌گونه که قابل مقایسه با عهد صفویه است،در این‌ قرن بنا به ملاحظاتی اروپائیان از نو متوجه ایران شده و در سایه این توجه،هیات‌ها و افراد متعددی را با انگیزه‌های‌ متفاوت به ایران اعزام داشتند. ازجمله مناطقی که در این دوره بیشتر مورد توجه‌ سیاحان واقع شد،منطقهء جنوب و جنوب غرب ایران بود. این منطقهء باستانی که یادآور امپراطوری‌های بزرگ ایلامی، هخامنشی و ساسانی است،آنقدر جاذبه‌های تاریخی و ملاحظات سیاسی-اقتصادی داشت که بتواند برای مدتی‌ طولانی این اروپائیان را به شناسائی خود سرگرم سازد. 

باید از یک‌ سیاح روسی به نام بارون کلمنت دوبد یاد کرد که بنا به دلایلی د توانسته‌ جایگاه رفیعی را در این میان به خود اختصاص دهد. او که در محدودهء زمانی قتل گریبایدوف در سمت‌ نایب اولی سفارت روسیه در تهران مشغول انجام وظیفه‌ بود،اولین سیاح روسی است که از منطقهء جنوب و جنوب غربی ایران دیده نموده است.البته اینکه او مأمور سیاسی دولت متبوعش به شمار می‌رفته،ربطی به سفر وی نداشته و چنانچه خود وی نیز صریحا بیان کرده، سفرش با انگیزهء شخصی و ظاهرا تحت تاثیر یادداشت‌های‌ راولینسن انجام پذیرفته است .بارون دو بد در اوایل سلطنت محمد شاه از مسیر تهران، قم، کاشان، اصفهان و شیراز به کازرون سفر می کند، و وقایع این بخش را به اجمال شرح می دهد.

آن گاه به خطه لرستان بزرگ پا می گذارد و مسیر دوگنبدان بهبهان و مالمیر را طی می کند و حوادث سفر خود را درباره طایفه های ممسنی، بویر احمد، جاوی، کهکیلویه، بختیاری و...به تفصیل بازگو می نماید. سپس شوشتر و دزفول و شوش را می بیند، آن گاه به قول خود وارد سرزمین نامکشوف لرستان کوچک می شود، از جایدر و کوهدشت به شهر خرم آباد و بروجرد می آید و پس از اقامت و توصیف آن ها و شرح طوایف پیشکوه و پشتکوه از مسیر اراک و قم به تهران باز می گردد و بخشی از تاریخ این مناطق را بر ما روشن می سازد. 

فهرست 

تهیه مقدمات پیش از آغاز سفر از تهران به تخت جمشید
تفاوت شیوه مسافرت در خاور زمین با وسایل راحت سفر در اروپا
گزارش نبش قبر قربانیان که در قتل عام هیئت سیاسی روسیه در سال 1829 در تهران کشته شدند 
تندر در ماه دسامبر
سختی های ملازم سفر شبانه باپست
و....

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات