منو
سبد خرید

سفرنامه سانسون

سفرنامه سانسون
درحال حاضر موجود نمی باشد
سفرنامه سانسون
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 108548- 88/4
  • وزن: 0.50kg
  • UPC: 45
0 ریال

سفرنامه سانسون

نویسنده : سانسون
مترجم: محمد مهریار
ناشر: گلها
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 200
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1377 - دوره چاپ: 1 

 

مروری بر کتاب 

مصور

وضع کشور شاهنشاهی ایران در زمان شاه سلیمان صفوی ؛ تحقیق و مطالعه دقیق درباره آداب و اخلاق و حکومت ایران

سانسون Sanson مبلغ مسیحی که در زمان سلطنت شاه سلیمان صفوی برای ترویج دین مسیحیت به ایران آمده بود. چون زبان فارسی را یاد گرفته و سالهای متمادی در ایران بود، در نتیجه با بسیاری از خصوصیات دربار و حکومت ایران و آداب و رسوم ایرانیان آشنایی پیدا کرده بود و آنچه را که به چشم خود دیده و مشاهده کرده بود، تحریر نموده است.

 سانسون از اعضای هیأت مبلّغان مسیحی در ایران بوده که در 1683 میلادی مطابق اب 1095 هجری قمری به ایران مأمور شده و معاصر شاه سلیمان صفوی(1667-1694)بوده است. وی در بدو اقامت خود به آموختن زبانهای فارسی، ترکی و ارمنی پرداخته و در بسیاری از شهرهای ایران مسافرت کرده است. ابتدا هشت ماه در قزوین بوده، و در این مدت به مسیحیان آنجا تعلیمات دینی می داده است. پس از آن شش ماه در همدان و خوزستان و نیز شوی اقامت داشته است. در سفر نامه اش نوشته : در مدت 3 سالی که در ایران اقامت داشتم در مواقع فرصت به تحقیق در احوال و آداب و رسوم و عادات ایرانیان و آثار گذشته ی آنها می پرداختم. شاه سلیمان صفوی از اقامت کردن من در ایران این استفاده را برد که مرا برای بردن نامه ای برای لوئی چهاردهم پادشاه فرانسه مأمورکرد به من دستو داد اطلاعاتی را که در ایران کسب کرده ام به اطلاع مردم برسانم .

من تصمیم دارم به توصیف وضع فعلی کشور ایران نه در مورد حوادث تاریخی و انقلابهای متعددی که چهره ی این کشور را مکرر عوض کرده است چیزی بنویسم بلکه به توصیف شخص شاه و دربارش و جلال شکوه آن و دیگر شخصیتهای دولتی و توصیف پاره هایی از مر کز حکومت می پردازم. شاه ایران بر متجاوز از دوازده مملکت یا قلمرو وسیع که همه ی آنها در قدیم بسیار مشهور بوده اند و هر یک برای خود سلطانی دارند حکومت می کند و بر تمام سلاطین جهان برتری دارد زیرا رعایایش او را عالیترین و مقتدرترین و مستبدترین شاه آسیا می دانند و او را ((عالم پناه)) یا ((مطمئن ترین پناهگاه تمام ملل عالم)) می دانند.

شاه سلیمان که خوش صورت و زیباست و قیافه ای مهربان و در عین حال با عظمت دارد اکنون چهل و هشت سال دارد و بیست و هفتمین سال سلطنت خود را می گذراند و به مکرر نشان داده است که نیروی جسمانی فوق العاده و در تیر اندازی و شمشیر زنی مهارتی بینظیر دارد. در ایران شاهزادگان را برای اینکه قوی شوند به تمرین ورزش کشتی وا میدارند. شاه رعایایش را دوست میدارد و برای آگاهی از اوضاع مملکتی تغییر لباس می دهد و داخل مردم می شود.

شاه به هیئت های مبلغ دین مسیح اجازه می دهد که در سراسر کشور وظایف خود را در کمال ازادی انجام دهند و اخرین هیئت مبلغین مسیحی از پرداخت مالبت معاف شدند. علمای دین در ایران بالاترین مقام ها را دارند و در دربار در صف اول می نشینند و در جلساتی که شاه نمایندگان وزرای سلاطین خارجی را به حضور می پذیرد بر صاحب منصبان دربار رجحان و برتری دارند. بزرگترین شخصیت روحانی که پیشوای مذهبی صدرخانه نام دارد به راهنمایی امور دینی شاه می پردازد و کارهای مذهبی دربار و شهر اصفهان را طبق دستورات و موازین قرآن اداره می کند. صدر خانه را نواب یعنی نائب شاه نائب محمد(ص) می نامند....

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات