كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 كد 139902 با تخفيف پنج درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان خرداد ماه جاری تقديم مي گردد.
سفرنامه دوم خراسان

سفرنامه دوم خراسان 

نویسنده: ناصرالدین شاه قاجار
تصاویر : ابوتراب نقاش
ناشر: کاوش - شب تاب
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 325
اندازه کتاب: رحلی - سال انتشار: 1363 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : عالی ؛ لبه کتاب کمی رد آبخوردگی دارد

 

مروری بر کتاب 

مصور

ناصرالدین شاه دو بار به خراسان سفر کرده و هدف اصلی شاه قاجار از سفر دومش به خراسان، زیارت حرم امام رضا (ع) بوده است. این سفر چند ماهی به طول انجامیده است. «امین خلوت»، «وزیر مخصوص» و «صاحب اختیار»، القاب غلامحسین‌خان غفاری بوده است. او در سفر دوم ناصر‌الدین شاه به خراسان در سال 1300 یعنی 13 سال قبل از ترور شاه قاجار، با عنوان «امین خلوت» همراه ناصرالدین شاه بوده است.

یکی از وقایع مهمی که در این سفر اتفاق می‌افتد، فوت آقا ابراهیم معروف به امین‌السلطان بوده است. او که از چهره‌های معروف دربار ناصری بوده و 21 شغل داشته است، حین این سفر در قریه «داورزن» درگذشته است که ماجرای این اتفاق در کتاب اخیر بازگو شده است.

نکته مهم دیگر مربوط به این کتاب اینکه، تعدادی از اسناد خاندان غفاری که مربط به همین دوره (سلطنت ناصرالدین شاه است) در سال 1344 با نام «مخزن‌ الوقایع» یا «سفرنامه فرخ خان امین‌الدوله کاپانی به اروپا» در دانشگاه تهران چاپ شده است. این اسناد را حسنعلی غفاری به دانشگاه تهران اهدا کرده بود و کتاب اخیر در واقع نهمین اثری است که از این اسناد، استخراج شده و اکنون قالب سفرنامه به خود گرفته است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

سفرنامه دوم خراسان

  • ناشر: کاوش
  • کد کتاب: 109113 - 91/3
  • موجودی: در انبار
  • 900,000ریال
  • 600,000ریال

برچسب ها: ناصرالدین شاه قاجار, غلامحسین غفاری کاشانی, کریم اصفهانیان, بهرام غفاری, ابوتراب نقاش, سفرنامه, قاجار, تاریخ اجتماعی ایران, خراسان, کتاب های نایاب, کتاب سفرنامه خراسان ؛ همراه با ناصرالدین شاه