سفرنامه دن گارسیا دسیلوا فیگوئروا

سفرنامه دن گارسیا دسیلوا فیگوئروا

نویسنده: دن گارسیا دسیلوا فیگوئروا
مترجم: غلامرضا سمیعی
ناشر: نشر نو
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 530
اندازه کتاب: وزیری گالینگور روکشدار - سال انتشار: 1363 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : در حد نو


مروری بر کتاب

سفیر اسپانیا در دربار شاه عباس اول - مصور

خاطرات دسیلوا شامل جزییات بسیاری در مورد جغرافیا، تاریخ و فرهنگ ایران است و از آن به عنوان مرجع معتبری در مورد ایران عصر صفوی استفاده می ‌شود. بنا بر نظر اکثریت قریب به اتفاق مورخان ایرانى و خارجى، سفرنامه حاضر به ویژه در رابطه با دوره شاه عباس صفوی از معتبرترین منابع به شمار می آید. در حقیقت این سفرنامه ، رساله ‌اى سیاسى و تاریخى است که در آن بسیارى از حوادث سیاسى و رخدادهاى مشرق زمین ذکر شده است. این سفرنامه به وسیله شخص فیگوئروآ تحریر نشده، بلکه منحصرا بر اساس خاطرات و تقریرات وی، به وسیله یکی از همراهانش در سفر ایران تنظیم و تدوین شده است .

دن گارسیا دسیلوا فیگوئروا، سفیر فیلیپ سوم پادشاه اسپانیا در دربار شاه عباس بزرگ است. وی در سال 1570 میلادی در شهر باداخوث اسپانیا به دنیا آمد. در جوانی ندیم فیلیپ دوم بود و سپس به سپاهی‌گری پرداخت و در جنگ اسپانیا و هلند فرماندهی ستونی نظامی را بر عهده داشت.

سرانجام در سال 1614میلادی (1023ه. ق/993ه. ش) در 57 سالگی به عنوان سفیر فیلیپ سوم به دربار شاه عباس اعزام شد. کتابی که وی تصنیف کرده است، تنها یک سفرنامه نیست، بلکه رساله‌ای سیاسی و تاریخی است که در آن علاوه بر وضع جغرافیایی چند کشور، بسیاری حوادث سیاسی و رخدادهای مشرق‌زمین ذکر شده است. همچنین این کتاب یکی از معتبرترین سفرنامه‌ها در شرح جزییات احوال شاه عباس صفوی است.

البته در مقدمه ناشر فرانسوی آمده است که این سفرنامه به قلم شخصی سیلوا فیگوئروا نیست، بلکه مطالب آن را وی تقریر کرده و یکی از همراهانش که در این سفر دور و دراز در کجاوه انیس و در حجره جلیس او بوده است، به رشته تحریر درآورده و تنظیم کرده است.نیز ناگفته نماند که دولت متبوع او، یعنی حکومت اسپانیا چشم طمع به جزیره هرمز دوخته بود و درصدد بود با تحریک اعراب منطقه و همدستی با عثمانی‌ها، این دژ مستحکم را به دست آورد.

اما شاه عباس با وقوف بر این نیات، رابرت شرلی معروف (که در برخی صفحات این کتاب با نام دن روبرتو به او اشاره شده است) را به دربار پادشاه اسپانیا فرستاد تا با وعده‌ها و وعیدها او را از این کار منصرف کند. سرانجام این ترفندها به اعزام سفیر انجامید و آقای فیگوئروا به عنوان سفیر کشور اسپانیا به ایران اعزام شد.سفر او به هند و ایران 10 سال به درازا کشید که دقیقا دو سال و هفت روز آن را در ایران گذراند و از شهرهای لار، شیراز، اصفهان، کاشان، قزوین و قم دیدار کرد.

فیگوئروا در هنگام عبور از لار از بازار این شهر دیدن کرده و آن را این‌گونه شرح می‌دهد: «لار پایگاه تجارت و قرارگاه همیشگی کاروان‌ها و قوافلی است که از فارس و کرمان و دیگر جاها به هرمز می‌آیند یا از هرمز و عربستان به آن ایالت‌ها می‌روند. آنچه بیشتر به این شهر قدر و اعتبار می‌دهد وجود مرکزی تجاری است برای هرگونه داد و ستد نقدی.

بانی این بازار که بدون شک یکی از زیباترین و فاخرترین بناهای سراسر قاره آسیاست و می‌تواند با مجلل‌ترین فروشگاه‌های اروپا برابری کند الله‌وردیخان، سلطان شیراز است....

فهرست

یادداشت مترجم
مقدمه ناشر فرانسوی
از گوا تا هرمز
جزیره هرمز
از هرمز تا لار
شهر لار
از لار تا شیراز
شهر شیراز
از شیراز تا اصفهان
چهل منار
از شیراز تا اصفهان
شهر اصفهان
از اصفهان تا قزوین
از اصفهان تا قم
از اصفهان تا ساوه
شهر قزوین
شهر قزوین نخستین باریابی
سیمای شاه
بازگشت
سیما و خلقیات شاه عباس
بازگشت
جنگ هرمز
بازگشت...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

سفرنامه دن گارسیا دسیلوا فیگوئروا

  • ناشر: نشر نو
  • کد کتاب: 94339 - 204/3
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: دن گارسیا دسیلوا فیگوئروا, غلامرضا سمیعی, صفویه, سفرنامه, تاریخ اجتماعی ایران, تاریخ صفویه, شاه عباس, کتاب سفرنامه دن گارسیا دسیلوا فیگوئروا