کتاب سفرنامه حاج میرزا علیخان امین الدوله صدر اعظم فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب تاریخ و جغرافیای ایران انتشارات

سفرنامه حاج میرزا علیخان امین الدوله صدر اعظم

نویسنده: میرزا علیخان امین الدوله صدر اعظم
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 200
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1328 - دوره چاپ: 2 

کمیاب  - کیفیت : عالی
 

مروری بر کتاب 

میرزا علی امین‌الدوله (۱۲۵۹ در تهران- ۱۳۲۲ ه‍. ق)، از رجال دوران قاجاریه و صدراعظم ایران.

علی‌خان امین‌الدوله فرزند محمد خان مجدالملک سینکی، در ۱۸ ذیقعده ۱۲۵۹ در تهران به دنیا آمد. پس از انجام تحصیلات معمول نزد پدر دانشمند و اصلاح‌طلب خود، به آموختن زبان فرانسوی و معلومات جدید پرداخت و نوشته‌های نویسندگان و دانشمندان غرب را مطالعه کرد در اوایل عهد ناصرالدین شاه منشی حضور بود و بیشتر رسائل شاه به قلم و انشای او تحریر می‌شد. در سال ۱۲۹۰ لقب امین‌الملک و منصب وزارت رسائل به او داده شد.

در همان اوقات اداره پست به او سپرده شد و یک سال بعد ضرابخانه دولتی نیز به او واگذار گردید. در سال ۱۲۹۷ وزارت وظایف و اوقاف که شغل پدری‌اش بود به دیگر مشاغل او افزوده شد. در سال ۱۲۹۹ لقب امین‌الدوله گرفت، و در سال ۱۳۰۴ به ریاست مجلس وزرا و دارالشورای کبری انتخاب شد.

در سفرهای ناصرالدین شاه به فرنگ، امین‌الدوله ملتزم رکاب بود، و شاه پس از بازگشت از سفر سوم فرنگ در سال ۱۳۰۶ قمری امر تدوین قانون را به عهده او گذاشت. امین‌الدوله یک کتابچه قانون تنظیم کرد و فرمان اجرای آن صادر شد، اما حکومتیان از اجرای آن جلوگیری کردند.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

سفرنامه حاج میرزا علیخان امین الدوله صدر اعظم

  • کد کتاب: 79781 - 61/1
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: میرزا علیخان امین الدوله صدر اعظم, سفرنامه, تاریخ اجتماعی ایران, جامعه شناسی ایران, کتاب سفرنامه حاج میرزا علیخان امین الدوله صدر اعظم