کتاب سفرنامه حاج سیاح به فرنگ فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب تاریخ و جغرافیای ایران انتشارات نشر ناشر

سفرنامه حاج سیاح به فرنگ

نویسنده: محمدعلی بن محمدرضا سیاح - علی دهباشى
ناشر: نشر ناشر
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 540
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1363 - دوره چاپ: 1

کمیاب یا دست دوم - کیفیت : درحد نو

 

مروری بر کتاب 

میرزا محمدعلی پسر ملا محمدرضای محلاتی معروف به حاجی سیاح (1304 ش = 1344 ـ 1252 ه‌.ق) حدود بیست سال از عمرش را در سفر و سیاحت به سرزمین‌های مختلف جهان از ژاپن تا آمریکا سپری کرد.

ممالک بازدید شده عبارت بودند از: روسیه (تفلیس), عثمانی (استانبول), فرانسه, انگلستان, ایتالیا, سوئد, نروژ, آلمان, سوئیس, اطریش, دانمارک, پرتغال, یونان, اسپانیا, رومانی, بلغارستان, ایالات متحده (نیویورک), ژاپن, چین, برمه, سنگاپور, هندوستان, افغانستان, ترکستان, عربستان (مکه), مصر.

وی در این مسافرت‌ها با شخصیت‌هایی چون پاپ نهم, گاریبالدی, الکساندر دوم (تزار روسیه), بیسمارک, و رئیس جمهور آمریکا مسترگرن و سید جمال‌الدین اسدآبادی دیدار کرد. این کتاب بخشی از سفرنامه او است که سفر به روسیه و عثمانی و اروپا را شامل می‌شود.در پایان کتاب, فهرست اعلام و عکس‌هایی از نسخه خطی به چاپ رسیده است...

او غالباً هیچ‏گونه شناختی از مکانی که به آن سفر می ‏کرده، نداشته بلکه با پرسش از مردم هر منطقه درباره آن مکان یا منطقه دیگر، اطلاعات به دست می ‏آورده و یا از کتاب‏ های راهنما استفاده می‏ کرده است. حاج سیاح بعد از بازگشت از این سفرها، وارد دسته بندی سیاسی شد و به علت عضویت در حوزه بیداران، مدتی زندانی گردید. در این مقاله پس از پرداختن به شرح حال سیاح، به سفرنامه او و نوع نگاه و شیوه گزارش سیاح نسبت به هر منطقه پرداخته شده است.

تا این اواخر بخشی از زندگی حاج سیاح ناشناخته و موضوع فرضیه‏ های مختلف بود. شرح‏ سفرهای او در امریکا و خاور دور، که اخیراً دستنوشت آن از سوی یکی از بازماندگان حاج سیاح‏ به ناشری تحویل شده است (اطلاع شخصی)، نشان می‏دهد که او از اروپا به امریکا رفته، در1292/ 1875 ق در سانفرانسیسکو شهروندی امریکا را پذیرفته و با گذرنامه امریکایی به ژاپن وچین رفته است و از برمه و سیلان و هند هم دیدار کرده است...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

سفرنامه حاج سیاح به فرنگ

  • ناشر: نشر ناشر
  • کد کتاب: 45909 - 34/3
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: محمدعلی بن محمدرضا سیاح, علی دهباشى, سفرنامه, تاریخ اجتماعی ایران, قاجار, حاج سیاح