شهسواران کوهسار ؛  سفرنامه‌ی نواحی جنوبی ایران و ایل قشقایی

شهسواران کوهسار 

نویسنده: ماری ترز
مترجم : محمدشبها
ناشر: پیراسته
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 212
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1376 - دوره چاپ: 1

کیفیت : درحد نو

 

مروری بر کتاب

 مصور - سفرنامه‌ی نواحی جنوبی ایران و ایل قشقایی

دوران کودکی و جوانی ام در سایه ی دو شخص کهنسال گذشت. نخست، آموزگار محبوب زبانی انگلیسی ام؛ بانویی سالخورده که موهایی نقره فام چهره خوش تراشش را قاب گرفته بود. مادرانه مرا زیر بال و پر میگرفت و صبورانه زبان انگلیسی می آموخت و از من و من ادای نخستین هجاها تا نشاط و سرخوشی ترانه های کودکان و داستان پریان راهبر میشد....

«غروب همان روز به دیدار "خسروخان" رفتم. در گذشته بارها با هم در باغ‌های قشقایی "باغ ارم" قدم زده بودیم و تنه‌های عظیم کاج‌های صد ساله و کهن سال‌ترین و بلندترین و زیباترین سروهای ایران را ستوده بودیم. آن شب خوشحال بودم که نه به عنوان جهانگرد بلکه به در مقدم میهمان به آنجا وارد می‌شوم! گرچه در دیدارهای قبل شیفته معماری و تزئینات این عمارت شده بودم اما به داخل آن نرفته بودم.

این عمارت در واقع قصر کوچکی است که در زمان فتحعلی شاه قاجار به دست یکی از اسلاف ناصرخان بنا شد و پدربزرگ ناصرخان آن را به اتمام رسانید...»، «در تلگرام ناصرخان دکر شده بود که او روز ورود ما فیروزآباد را ترک خواهد کرد. نمی‌دانم برنامه‌اش را به خاطر ما به هم زده بود یا بنا به مسائل سیاسی؟ آن شب ناصرخان بسیار گرفته به نظر می‌آمد.

لحظه‌ی مهمی بود در تهران قرار بود نخست وزیر سخنرانی کند. رادیو همواره روشن بود. ناصرخان آینده‌اش را در مخاطره می‌دید. پدرش در زندان رضاشاه پهلوی جان سپرده و خودش نیز شش سال از جوانی‌اش را در اسارت و تبعید گذرانده است. آن شب ناصرخان با ما رک و صریح صحبت کرد. گفت که ایلات دارند خشمگین می‌شوند. برای همین می‌خواست نزدشان برود , آرامشان سازد و ..

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

شهسواران کوهسار ؛ سفرنامه‌ی نواحی جنوبی ایران و ایل قشقایی

  • ناشر: پیراسته
  • کد کتاب: 94816 - 4/5
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: ماری ترز, محمدشبها, سفرنامه, تاریخ اجتماعی ایران, پهلوی, رضاشاه, کتاب شهسواران کوهسار ؛ سفرنامه‌ی نواحی جنوبی ایران و ایل قشقایی