کاربران گرامی ؛
با توجه به اطلاعیه ستاد مبارزه با کرونا و تعطیلی ناشران ، کتاب هایی که در انبار شرکت موجود می باشد ( کتاب هایی که در کدشان علامت ممیز { / } وجود دارد )، به ترتیب تحویل پست خواهد شد و کتاب هایی که می بایست از انبار ناشران بدستمان برسد پس از شروع فعالیت مجدد ناشران ارسال خواهد شد
شاد و تندرست باشید
سفرنامه از خراسان تا بختیاری

سفرنامه از خراسان تا بختیاری

نویسنده: هانری رنه دالمانی
مترجم: علی محمد فره ‏وشی
ناشر: دنیای کتاب
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 1246
اندازه کتاب: وزیری سلفون - سال انتشار: 1394 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

مشتمل بر طرز زندگی - آداب ورسوم - اوضاع اداری - اجتماعی - اقتصادی - فلاحتی و.. ایران از زمان قدیم تا پایان سلطنت قاجاریه به همراه 686تصویر تاریخی

در سال 1333ش سفرنامه دالمانی توسط صنعتی زاده کرمانی از اروپا به ایران آورده شد و ابراهیم رمضانی مدیر کتابفروشی ابن‏ سینا آن را خریداری نمود و برای ترجمه در اختیار علی محمد فره ‏وشی متخلص به مترجم همایون (1347- 1254ش) گذاشت.ایشان بعد از دو سال آن را به فارسی برگرداند که در یک جلد توسط انتشارات گیلان در تهران به چاپ رسید.

مؤلف، کتاب خود را به 24 فصل تقسیم نموده و هر فصل را به قسمت‏های مختلف مجزا کرده است. در فصل اول به اوضاع جغرافیایی و اجتماعی ایران پرداخته، در فصول دوم، سوم به اوضاع کشاورزی، بازرگانی و صنعت اشاره کرده است. مسائل مربوط به تعلیم و تربیت، دفاع ملی، دین و مذهب، تفریحات و سرگرمیهای مردم ایران را در فصل چهارم آورده است.

فصل پنجم را به آداب و رسوم مختلف ایرانیان در آن روزگار اختصاص داده و بدین ترتیب جلد اول را به پایان رسانده است. جلد دوم با فصل ششم آغاز می‏شود که در ابتداء آن به مسائل زنان ایرانی پرداخته و در هفتمین فصل به بخش دیگری از مسائل صنعت در ایران اشاره کرده است.

دالمانی در سومین جلد کتاب خود از سفرهایش به شهر‏های عشق‏آباد، مشهد، نیشابور، سبزوار، شاهرود و تهران سخن می‏گوید. در چهارمین جلد، مسیر وی از تهران تا قم و سپس اصفهان شرح داده شده و در دو فصل به صورت مبسوطی به ناحیه اصفهان پرداخته است. آن‏گاه به شرح جریان سفر خود از اصفهان به سمت ایل بختیاری می‏پردازد که از مهم‏ترین بخش‏های کتاب محسوب می‏شود. پس از آن مجدداً به اصفهان مراجعت می‏کند که باز هم آن‏ چه را که دیده یا شنیده به رشته تحریر درآورده و تصاویر زیبایی را نیز در این مسیر تهیه کرده است.

دالمانی سپس قصد عزیمت به تهران می‏کند که در این مسیر از شهرهای کاشان، قم و ری عبور می‏کند. زمانی که او به تهران وارد می‏شود ژوئن 1910 مصادف با ‎آغاز سلطنت محمد علی شاه و حوادث گسترده سیاسی و انقلابی آن روزگار است.هانری رنه دالمانی در آخرین قسمت سفر خود از تهران به سمت قزوین، رشت و انزلی می‏رود و از طریق دریای مازندران و بادکوبه خود را به اروپا می‏ رساند.

فهرست 

فصل اول: وضع جغرافیایی و اجتماعی ایران 
فصل دوم: کشاورزی 
فصل سوم: بازرگانی و صنعت 
فصل چهارم: تعلیمات عمومی…دفاع ملی; دین و فرهنگ… سرگرمی‏های ایرانیان
فصل پنجم: آداب و رسوم وعادات ایرانیان
فصل ششم:زنان ایرانی
فصل هفتم: هنر و صنعت در ایران 
...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

سفرنامه از خراسان تا بختیاری

  • 1,900,000ریال

برچسب ها: هانری رنه دالمانی, علی محمد فره ‏وشی, تاریخ اجتماعی ایران, قاجار, سفرنامه, جامعه شناسی ایران, جغرافیای تاریخی ایران, کتاب سفرنامه از خراسان تا بختیاری