كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
سفرنامه ابن جبیر

سفرنامه ابن جبیر
نویسنده: محمدبن احمد ابن جبیر
مترجم: پرویز اتابکی
ناشر: آستان قدس رضوی، دانشگاه امام رضا(ع)
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 424
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1370 - دوره چاپ: 1
کد کتاب: 117360

کمیاب یا دست دوم - کیفیت : عالی

مروری بر کتاب

ابوالحسین، محمد بن احمد بن جبیر، دبیر، ادیب، نویسنده، فقیه، محدث، شاعر و جهانگرد اندلسی و عرب تبار، در سال 540 هجری در بلنسیه در شرق اسپانیا زاده شد. مدتی در «شاطبه» بسر برد و به فراگیری ادبیات و علوم دینی پرداخت; آنگاه به «غرناطه» رفت و به خدمت حاکم موحد آن شهر; ابوسعید عثمان بن عبدالمؤمن در آمد و کاتب او شد.

پس از مدتی حاکم او را ناچار به شرابخواری کرد و هفت جام باده به او نوشانید. ابنجبیر از ادامه خدمت پوزش خواست و برای استخوان سبک کردن و زدودن اثر این گناه، قصد ادای فریضه حج کرد.سی و هشت ساله بود که به کشتی نشست و پس از یک ماه به اسکندریه رسید و در آنجا از عاملان حاکمِ شهر و زکات ستانان، نادرستی هایی دید که آنها را ثبت کرد.ازآنجا راهی قاهره و سپس «عیذاب» شد و آن بندر را به قصد جده ترک گفت.

بجز اشعار پراکنده در تذکره ها، تنها اثر بجا مانده از ابن جبیر، همین سفر نامه است که تا مدت ها تنها نامی از آن وجود داشت. تا آن که نسخهای از آن ـ که در قرن نهم کتابت شده بود ـ به دست آمد و پس از تصحیح منتشر شد و بعدها به زبان های انگلیسی، ایتالیایی، فرانسوی و اخیراً فارسی ترجمه شد.

این سفر نامه مورد استفاده مؤلفان بسیاری قرار گرفت و از آن اقتباس و حتی رونویسی شد.مؤلف آنچه را در طول نخستین سفر خود مشاهده میکند، روز به روز یاد داشت میکند و اطلاعات بسیاری از وضع سفر، تجارت، اوضاع جغرافیایی و مسیر خود در اختیارمان قرار میدهد. بخش عمده این رحله به توصیف زیارت مکه و مشخصاً خانه خدا اختصاص دارد و منبعی ارزشمند برای محققان به شمار میرود.نثر ابن جبیر در مجموع ساده و روان است هر چند گاه گاه به سجع پردازی روی میآورد.

او بیدریغ خواننده را با احساسات خود آشنا و شریک میکند و با ذکر جزئیات و ارائه رهنمودهایی میکوشد مخاطب را از تکرار اشتباهات خود در انتخاب مسیر باز دارد

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

سفرنامه ابن جبیر

  • 0ریال

برچسب ها: محمدبن احمد ابن جبیر, پرویز اتابکی, تاریخ اعراب, سفرنامه, تاریخ اسلام