کتاب سفرنامه ، سعادت نامه ، روشنائی نامه فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب تاریخ و جغرافیای ایران انتشارات کتابفروشی محمودی

سفرنامه ، سعادت نامه ، روشنائی نامه
نویسنده: ناصر خسرو قبادیانی
ناشر: کتابفروشی محمودی - کاویانی برلین
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 225
اندازه کتاب: وزیری جلد سلفون - سال انتشار: 1340 - دوره چاپ: 1
کمیاب - کیفیت : در حد نو

مروری بر کتاب

سفرنامه ناصرخسرو کتابی است منسوب به ناصرخسرو قبادیانی بلخی است و گزارشی از یک سفر هفت‌ساله است. این سفر در ششم جمادی الاخر سال ۴۳۷ قمری از مرو آغاز شد و در جماددی الاخر سال ۴۴۴ قمری با بازگشت به بلخ پایان پذیرفت.

ناصر خسرو در سال 427 هـ . ق . بر اثر خوابى که دید به عزم سفر قبله (حج)، خانه و کاشانه خود را ترک و از مشاغل دیوانى استعفا کرد و سفر هفت ساله خود را شروع و سیرى در آفاق و تا حدودى در انفس کرد و در تمام طول مدت سفر با علما و دانشمندان نواحىِ مختلف در تماس بود و بر آموخته‌هاى خود مى‌افزود.

چون هدف اصلى او سفرِ قبله بود، نخست از زندگىِ گذشته خود توبه کرد. او در ابتداى سفرنامه به شرابخوارى خود اعتراف کرده و گفته است: «قُولُوا الحَق وَ لَو عَلى أنفُسِکُم.» ناصر خسرو در این سفرِ هفت ساله، چهار بار حج کرد از این رو توصیف مک و دیگر اماکن و مراسم حج را بهتر از هر کسِ دیگرى انجام داده است.

ناصر خسرو در سفرنامه نویسى فضل تقدم دارد؛ زیرا پیش از او سفرنامه‌اى که یک ایرانى به زبان فارسى نوشته باشد سراغ نداریم. نه تنها در فارسى که در عربى هم در ارتباط با حج و سرزمین حجاز اولین سفرنامه است

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

سفرنامه ، سعادت نامه ، روشنائی نامه

  • 0ریال

برچسب ها: ناصر خسرو قبادیانی, عرفان اسلامی, ناصر خسرو, سفرنامه