دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

سرگیجه ؛ از میان مردگان

سرگیجه

نویسنده: توماس نارسه ژاک - پی یر بوالو
مترجم: عباس آگاهی
ناشر: جهان کتاب
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 205
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1392 - دوره چاپ: 2

 

مروری بر کتاب

این اثر داستان درگیری‌های کارآگاهی است که به مشکلات روحی و روانی برخورده است.

این رمان جنایی در سال 1954 منتشر شد و آلفرد هیچکاک نیز با اقتباس از آن در سال 1958 فیلمی با عنوان «سرگیجه» ساخت؛ هر چند تفاوت‌هایی میان این رمان و فیلم دیده می‌شود که اغلب در صحنه‌پردازی‌ها و زمان وقوع حوادث است. بسیاری از منتقدان فیلم «سرگیجه» را یکی از بهترین آثار هیچکاک می‌دانند.

این رمان داستان یک کارآگاه قدیمی است که از سرگیجه‌های همیشگی در عذاب است. او مامور می‌شود تا همسر یکی از دوستانش را تعقیب کند زیرا رفتارهای عجیب و غریب این زن به علامت سوالی برای شوهرش تبدیل شده است. در میان همین تعقیب‌ها کارآگاه به شدت شیفته زن می‌شود.

در این رمان گرچه یک کارآگاه شخصیت اول داستان است اما مانند دیگر آثار مشترک بوالو و نارسژاک مسایلی جز ماجراهای پلیسی و کارآگاهی به محور اصلی داستان تبدیل می‌شود و شخصیت‌های داستان را افرادی عادی از طبقات مختلف اجتماع تشکیل می‌دهند.

در ادامه داستان، این زن با پرتاب خود از بالای یک برج خودکشی می‌کند و کارآگاه نمی‌تواند جان او را نجات دهد زیرا از ارتفاع می‌ترسد و دیدن چنین صحنه‌ای و ناتوانی‌اش از نجات آن زن یک شکست روانی را برایش به وجود می‌آورد.

بعد از بهبودی نسبی کارآگاه و بازگشتش به زندگی، او با زن دیگری مواجه می‌شود که مشابه عشق از دست رفته‌اش است؛ دیداری که بار دیگر سبب آغاز مشکلات روحی کارآگاه و درگیری‌های درونی‌اش می‌شود.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات