كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 كد 139902 با تخفيف پنج درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان خرداد ماه جاری تقديم مي گردد.
سرگذشت ندیمه

سرگذشت ندیمه

نویسنده: مارگارت اتوود
مترجم: سهیل سمی
ناشر: ققنوس
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 463
اندازه کتاب: رقعی سلفون - سال انتشار: 1383 - دوره چاپ: 2

 

مروری بر کتاب

افرد ندیمه‏ ای است در حکومت تئوکراتیک جلید. او اجازه دارد روزی یک بار برای خرید در بازار از خانه‏ ی فرمانده و همسرش خارج شود، بازاری که در آن تصاویر جای کلمات را گرفته‏ اند، زیرا زنان دیگر حق خواندن ندارند.

ندیمه‏ ماهی یک بار به بستر  و دعا می کند که از فرمانده آبستن شود، چون در عصری که زاد و ولد کاهش پیدا کرده،ارزش افراد و سایر ندیمه تنها به بارآوری رحم آن هاست. افرد سال‏ های پیش را به خاطر دارد، ایامی که با همسرش،بوک، زندگی می‏کرد و با او نرد عشق می‏ باخت، ایمی که با دخترش بازی و از او مراقبت می‏ کرد. ایامی که شغلی داشت ‏و در آمدی، و از حق آموختن بهره‏ مند بود. ولی حالا همه‏ ی این‏ها بر باد رفته است... .

در اتاقی می‌خوابیدیم که زمانی سالن ورزش بود. روی کف چوبی لاک و الکل خورده سالن خطوط و دایره‌هایی دیده می‌شد که در گذشته برای مسابقات کشیده بودند. حلقه‌های تور بسکتبال هنوز بود، اما از خود تورها خبری نبود. دور تا دور سالن برای تماشاچی‌ها بالکن ساخته بودند. احساس می‌کردم بوی تند عرق، آمیخته به بوی شیرین آدامس و عطر دختران تماشاچیِ آن زمان در مشامم مانده است. در همین سالن مجالس رقص برپا می‌کرده‌اند.

ضجه‌ای حزن‌انگیز، حلقه‌های گل کاغذی، آدمک‌های مقوایی و توپ چرخانی از آینه که گَردِ نور بر سر حضار در حالِ رقص می‌پاشید. سالن شاهد معاشقه‌های قدیمی، تنهایی و انتظار بود، انتظار برای چیزی بی‌شکل و بی‌نام. هنوز آن اشتیاق را به خاطر دارم، اشتیاق چیزی که همواره در شرف روی دادن بود...

سرگذشت ندیمه رمانی است آمیخته به طنز، هراس و هشدار که از آم‏یزش تیره و تار سیاست و روابط زن و مرد به‏ طرزی هنرمندانه پرده بر می‏دارد. رمان اتوود به لحاظ تخیل آینده ‏نگرش، ازجهاتی، 1984 اورول را به خاطر می‏ آورد.

داستان در شهر کمبریج در ماساچوست ایالات متحدهٔ آمریکا رخ می‌یدهد. پس از ترور رئیس‌جمهور آمریکا با گلوله و به رگبار بستن همهٔ اعضای کنگره ایالات متحده توسط مسیحیان بنیادگرا و اعلام وضعیت فوق‌العاده، انقلابی در کشور رخ می‌دهد، قانون اساسی لغو شده و حکومتی تمامیت‌خواه مسیحی به نام جمهوری گیلاد تشکیل می‌شود.

در این حکومت جدید آزادی‌های فردی اکثر شهروندان پایمال می‌شود و همهٔ ادیان به جز دین رسمی کشور، ازدواج مجدد، طلاق، سقط جنین، هم‌جنس‌گرایی غیرقانونی اعلام می‌شود. متخلفان مذهبی و سیاسی اگر بخت یارشان باشد به مناطق سمی و خطرناک که کولونی نامیده می‌شوند فرستاده می‌شوند، وگرنه در بیشتر موارد با طناب دار اعدام شده و به «دیوار» (ظاهراً دیوار دانشگاه کمبریج) آویخته می‌شوند تا مایهٔ عبرت بقیه باشند.

در سرزمین گیلاد بیشتر مردم به دلایلی که در مؤخزهٔ داستان می‌آید عقیم هستند، این مسئله بابت فجایع زیست‌محیطی است که بعضی نواحی کشور را غیرقابل سکونت کرده و احتمالاً به حوادثی در نیروگاه‌های هسته‌ای و پایگاه‌های دفع مواد سمی مرتبط است. به همین خاطر زنان بارور که ازدواج نکرده‌اند یا ازدواجشان مورد قبول حکومت نیست، به عنوان «[ ندیمه ]» در اختیار خانواده‌های تراز اول قرار می‌گیرند تا شاید برای آن‌ها بچه‌ای بیاورند. زنان مجرد عقیم تبعید می‌شوند. طبق تعبیر حکومت، عقیم بودن مردان ممکن نیست و این مشکل تنها از جانب زنان ممکن است پیش بیاید.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

سرگذشت ندیمه

  • ناشر: ققنوس
  • کد کتاب: 95507 - 102/2
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: مارگارت اتوود, سهیل سمی, داستان های فرانسوی, داستان های تخیلی, کتاب سرگذشت ندیمه