دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

سرگذشت اندیشه ها ؛ متن کامل

سرگذشت اندیشه ها ؛ متن کامل
-12 %
سرگذشت اندیشه ها ؛ متن کامل
  • موجودی: موجود
  • مدل: 135173 - 82/3
  • وزن: 1.00kg
750,000 ریال
850,000 ریال

سرگذشت اندیشه ها

نويسنده: آلفرد نورث وایتهد
مترجم: عبدالرحیم گواهی
ناشر: دفتر نشر فرهنگ اسلامي
زبان كتاب: فارسي
تعداد صفحه: 797
اندازه كتاب: وزیری سلفون - سال انتشار: 1376 - دوره چاپ: 2

کیفیت :  نو ؛ نوشته تقدیمی دارد

 

مروری بر کتاب

كتاب مذكور، يكي از مهم ترين آثار آلفرد نورث وايتهد (1947 - 1861م دانشمند و فيلسوف انگليسي و استادِ برتراند راسل ) در فلسفه مغرب زمين محسوب مي شود.از مجموع مسائلی که وایتهد در موضوع صلح به میان می‌آورد نتایج زیر را می‌توان گرفت:

۱. صلح مساوی عشق نیست. همچنین صلح نمی‌تواند ناشی از رقت قلب یا نازک‌دلی بوده باشد. وایتهد اهمیت این دو پدیده را با نظر به ذات آنها گوشزد می‌کند، ولی دایره آن دو پدیده را بیش از حدّ تنگ و اخص می‌بیند. این نظریه کاملاً صحیحی است. زیرا وصول انسان به پدیده نازک‌دلی و حساسیت مثبت و همچنین وصول انسان به عشق مورد نظر که از سنخ عشق افلاطونی است، احتیاج به آگاهیها و گذشت از هواهای نفسانی و خودگراییها دارد که کمتر کسانی به این امور موفق می‌شوند. در صورتی که صلح یک پدیده اجتماعی است که بدون آن زندگی در معرض متلاشی شدن قرار می‌گیرد.

۲. وقتی می‌گوییم «ما به دنبال صلح هستیم» در حقیقت می‌گوییم ما به دنبال آن هماهنگی هماهنگیها هستیم که بتواند چهار عنصر دیگر تمدن (حقیقت، زیبایی، تکاپو و هنر) را به هم بپیوندد، تا از این راه خودگرایی ناآرامی را که غالبا آن چهار عنصر به وسیله آن جست‌وجو شده‌اند از ذهن یک انسان متمدن بیرون براند. از این دو نتیجه، درباره تعریف صلح در تمدن، همان مفاهیمی برمی‌آید که وایتهد متذکر شده است: هماهنگی هماهنگی هایی که تلاطم مخرب را آرام و تمدن را تکمیل می سازد.

البته بیانات وایتهد در مورد اثبات اینکه ناآرامی های ناشی از خودگرایی مخرب است و لذا برای به‌وجود آمدن و بقای تمدن حتما باید از ایجاد هماهنگی هماهنگی ها که صلح است بهره‌برداری کرد، کافی نیست. یعنی هنوز وایتهد با این مطالب صلح را به‌طور جامع و مانع تعریف نکرده است. زیرا برای تحقق بخشیدن به هماهنگی رسمی چهار عنصر تمدن، تعادل وحشت خودگرایان از یکدیگر نیز می‌تواند چنین کاری را انجام بدهد.


فهرست

- مباحث اجتماعي
- روح بشري
- آرمان انسان گرايانه
- وجوه آزادي
- از اجبار تا ترغيب
- آينده نگري
- مباحث كيهان شناسي
- قوانين طبيعت
- مباحث جهان شناختي
علم و فلسفه
اصلاح جديد
مباحث فلسفي
دسته بندي موارد
نمود و واقعيت
روش فلسفي
تمدن
حقيقت
زيبايي
زيبايي و حقيقت
حادثه جويي و...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات