منو
سبد خرید

سرگذشت آخرین تزار روسیه ؛ نیکلا و الکساندرا ؛ دو جلدی

سرگذشت آخرین تزار روسیه ؛ نیکلا و الکساندرا ؛ دو جلدی
درحال حاضر موجود نمی باشد
سرگذشت آخرین تزار روسیه ؛ نیکلا و الکساندرا ؛ دو جلدی
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 129324 - 103/5
  • وزن: 2.00kg
  • UPC: 155
0 ریال

سرگذشت آخرین تزار روسیه

نویسنده: رابرت ماسی
مترجم: ذبیح الله منصوری
ناشر: زرین
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 1037
اندازه کتاب: وزیری گالینگور روکشدار - سال انتشار: 1380 - دوره چاپ: 4

 

مروری بر کتاب

نیکلا و اسکاندرا

کتاب دو جلدی حاضر, تحقیق و گزارش مفصلی است از سرگذشت 'نیکلای دوم 'آخرین تزار روسیه و همسرش 'الکساندرا 'و گروهی دیگر از چهره‌های سیاسی و درباری تزار که نگارنده علاوه بر آن, علل و چگونگی سرنگونی سلسله تزارها در روسیه و روی کار آمدن کمونیست‌ها در آن کشور را شرح می‌دهد .

نویسنده آمریکایی کتاب مدعی است که برای نگارش سرگذشت آن دو به خاطرات و یادداشت‌های کسانی مراجعه کرده که با نیکلای دوم و آلکساندرا و اطرافیانشان تماس مستقیم داشته‌اند و از نوشته‌های بر مبنای استنباط شخصی استفاده نکرده است .

لازم به توضیح است که نیکلای دوم که از 1894تا 1917م حکومت می‌کرد شکست او در جنگ‌های روس و ژاپن ( 5ـ 1904م), انقلاب 1905روسیه را باعث شد .به دنبال این قیام که به وسیله کارگران برپا شد, نیکلا مجبور به امضای بیانیه‌ای گشت که به مردم آزادی مدنی و حق انتخاب نماینده برای شرکت در مجلس می‌داد.

در جنگ جهانی اول نیکلا شخصا در جنگ شرکت جست و زمام امور را در کف ملکه خویش الکساندرا گذاشت .در این زمان نفوذ راسپوتین در دربار تزار بیش از اندازه و تحمل ناپذیر گشت و سبب تزلزل پایه‌های قدرت نیکلا گردید .

اگرچه راسپوتین سرانجام در سال 1916به قتل رسید اما تزار دیگر قدرتی برای حکمرانی نداشت . در سال 1917انقلابیون وی را به استعفا از سلطنت مجبور ساختند .ابتدا زندانی شد .اما سرانجام به دست بلشویک‌ها در سال 1918م با همه افراد خانواده‌اش به قتل رسید .

این کتاب اگرچه رمان تاریخی نیست, اما شکل روایت گونه و بدون استناد به منابع اصلی آن, کتاب را از قالب یک اثر تحقیقی و پژوهشی مشخص بیرون می‌برد, اما مطالب کتاب از اعتبار تاریخی برخودار است . سرگذشت نیکلای دوم آخرین تزار روسیه و همسرش الکساندرا که بر یک صد و سی میلیون نفر از مردم روسیه ی آن زمان سلطنت می کردند از حیرت انگیزترین و عبرت آورترین سرنوشت های تاریخ بشر است.

رابرت ماسی نویسنده ی آمریکایی برای تألیف کتاب مذکور دست به تحقیقی کامل، جامع و دقیق زده و در شرح زندگی نیکلای دوم و همسرش و نگارش شرح حال این دو، فقط به خاطرات و یادداشت های کسانی مراجعه کرده که تماس مستقیم با امپراتور و همسرش داشته اند.

از این رو کتاب «سرگذشت آخرین تزار روسیه» نوشته ای است قابل تأمل جهت مورخین، پژوهندگان و علاقه مندان به وقایع تاریخی که با قلمی شیوا علل سرنگونی سلسله ی تزارها در روسیه و روی کار آمدن کمونیست ها در آن کشور را شرح می دهد؛ هر چند اینان نیز پس از 70 سال حکومت توأم با استبداد، قدرت را به دیگران سپردند.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات