دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

سرکوب امید ؛ دخالتهای نظامی آمریکا و سازمان سیا از جنگ جهانی دوم تاکنون ؛ متن کامل

سرکوب امید ؛ دخالتهای نظامی آمریکا و سازمان سیا از جنگ جهانی دوم تاکنون ؛ متن کامل
-17 %
سرکوب امید ؛ دخالتهای نظامی آمریکا و سازمان سیا از جنگ جهانی دوم تاکنون ؛ متن کامل
  • موجودی: موجود
  • مدل: 157041 - 58/5
  • وزن: 1.50kg
1,250,000 ریال
1,500,000 ریال

سرکوب امید

نویسنده: ویلیام بلوم
مترجم: عبدالرضا هوشنگ مهدوی
ناشر: مرکز اسناد انقلاب اسلامی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 1068
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1388 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : نو

 

مروری بر کتاب

دخالت های نظامی آمریکا و سازمان سیا از جنگ جهانی دوم تاکنون

کتاب «سرکوب امید» شرح دخالت های ایالات متحده در 55 کشور مستقل دنیا به بهانه های واهی است. هرچند نویسنده به اوضاع داخلی کشورمان در عصر پهلوی و حمایت های آمریکا از بزرگ ترین دیکتاتور منطقه بسیار کمتر پرداخته و فقط به مقتضای بحث در بخش های مختلف کتاب به آن اشاره می کند، اما وقایع مربوط به دوران نهضت ملی و چگونگی اجرای کودتای 28 مرداد در بحث مستقل و نه چندان مبسوط آمده است.

پایان جنگ جهانی دوم سرآغاز دست‌اندازی شدید ایالات متحده‌ی آمریكا به نقاط مختلف جهان و دخالت بی‌رویه در امور كشورهای دیگر و سركوب هرگونه حركت‌های آزادیخواهانه و استقلال‌طلبانه به بهانه‌ها و عناوین مختلف بوده است. از خرابه‌های این جنگ عالم‌سوز دو قدرت ایالات متحده و اتحاد جماهیر شوروی كمونیستی توانستند كمر راست كنند و هر كدام با ایدئولوژی و مكتب فكری خاص خود علیه دیگری به تبلیغ پرداختند.

این دوران كه در تاریخ قرن بیستم به «جنگ سرد» معروف شده است، حاصل دست‌اندازی و زیادخواهی آمریكاییان در سایر كشورها و گسترش امپریالیسم و تقلای بی‌حد و حصر شوروی برای نشر كمونیسم می‌باشد. در این میان ایالات متحده هرگونه حركت آزادیخواهانه‌ی ملت‌های جهان را به بهانه‌های واهی از قبیل توطئه‌ی كمونیست‌ها سركوب كرد و هرگونه نور امیدی را برای رهایی از سیطره امپریالیسم خاموش ساخت.

شرح دخالت‌ها و سیاهكاری‌های ایالات متحده در ایران، خود حدیث بسیار مفصلی است كه با اجرای كودتای سیاه 28 مرداد و سركوب نهضت اصیل ایرانیان، حمایت از شاه و رژیم پهلوی شروع می‌شود و با غارت ثروت ملی ایران، وارد ساختن ایران در پیمان‌های بیهوده‌ی سیاسی ـ امنیتی، تأسیس و راه‌اندازی ساواك و آموزش پرسنل آن و فروش میلیاردها دلار اسلحه به ایران تا پیروزی انقلاب اسلامی تداوم می‌یابد.

كتاب «سركوب امید» شرح دخالت‌های ایالات متحده در 55 كشور مستقل دنیا به بهانه‌های واهی است. هرچند نویسنده به اوضاع داخلی كشورمان در عصر پهلوی و حمایت‌های آمریكا از بزرگ‌ترین دیكتاتور منطقه بسیار كمتر پرداخته و فقط به مقتضای بحث در بخش‌های مختلف كتاب به آن اشاره می‌كند، اما وقایع مربوط به دوران نهضت ملی و چگونگی اجرای كودتای 28 مرداد در بحث مستقل و نه‌چندان مبسوط آمده است. البته تمامی مطالب كتاب با واقعیت‌های جهانی همخوانی ندارد و نظرات و قضاوت‌های نویسنده نیز درباره‌ی تمامی گروه‌ها و نظام‌های حاكم بر كشورهای مختلف كاملاً صادق نیست.

فهرست

• چین از 1945 تا دهه 1960
• ایتالیا 1947 _ 1948
• یونان از 1947 تا اوایل دهه 1950
• فیلیپین از دهه 1940 تا دهه 1950
• و...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات