منو
سبد خرید

سرور زندگی

سرور زندگی
موجود نمی باشد

سرور زندگی

نویسنده: حشمت الله ریاضی
ناشر: شرکت تعاونی کار آفرینان فرهنگ و هنر
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 655
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1384 - دوره چاپ: 1

کیفیت : در حد نو 


مروری بر کتاب

نگارنده در كتاب بر آن است شناخت تحلیلی انسان را بر پایه‌ی مثنوی مولوی مطرح سازد. وی مطالب كتاب را در سه بخش فراهم آورده است. بخش نخست به پاسخ‌گویی پرسش‌هایی كه در كلاس درس مطرح می‌شده اختصاص دارد. این پرسش‌ها عمدتا در حوزه‌ی عرفان، شناخت، هستی، تصوف، مسائل عقیدتی، پاره‌ای از مسائل جامعه، و نظایر آن است. بخش دوم نیز مشتمل بر طرح پرسش‌هایی است درباره‌ی علت‌های تنش اندوه و افسردگی كه به همراه پاسخ، تدوین شده است. در بخش سوم مقالاتی در خصوص حصول شادمانی حیات و سرور زندگی جمع آمده است.

نگارنده تصریح می‌كند: "سه راه اساسی روان‌شناختی و روان درمانی عبارت‌اند از: تحلیل روانی، روان درمانی و شناخت درمانی كه هر سه در مثنوی مولوی به طور اشاره و گاه صریح و گاه به شكل داستان‌های سمبولیك وجود دارد. هم چنین [در كتاب] به عرفان و دین كه ارتباط با خود و ماوراء طبیعت است و پایه‌ی چهارم زندگی بشر می‌باشد (سه پایه‌ی دیگر كار و استراحت و تفریح است). من بر این شدم تا مكتب چهارمی را مطرح كنم كه عبارت‌ است از شناخت تحلیلی انسان در جهت بهین‌پنداری و درمان اندیشه از طریق مثنوی مولوی"."

تابستانی گرم و سوزان ، در هوای آلوده تهران ، به هر جا که می رفتم افکار منفی ، افسردگی ها و غر و لندهای بی شمار ، خشم های پنهان و آشکار و تنش های ناپدیدار می دیدم. با همه کوششی که در حفظ آرامش و نشاط خویش داشتم گهگاه تحت تاثیر القائات منفی و انتقادهای شدید و بدبینی های رایج قرار می گرفتم.

متاسفانه روزنامه ها ، مجلات ، صدا ، سیما ، فیلم ها و سخنرانی ها هیچ کدام این فضای مغموم ظلمت زا و رنج افزا را یا نمی دیدند و یا اگر می دیدند در پی رفع آن نبودند ، چنان محیط زیست برونی و درونی نیره و غمناک و خشمناک بود که هر آن می پنداشتم این مردم جان بر لب رسیده خودکشی یا دگرکشی می کنند. تنها یک چیز بود که مردم را از این کار باز می داشت و آن ....

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.