كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 كد 139902 با تخفيف پنج درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان خرداد ماه جاری تقديم مي گردد.
سرودهای روشنایی ؛ جستاری در شعر ایران باستان و میانه و سرودهای مانوی

سرودهای روشنایی

نویسنده: ابوالقاسم اسماعیل پور
ناشر: اسطوره
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 533
اندازه کتاب: وزیری گالینگور - سال انتشار: 1386 - دوره چاپ: 1


مروری بر کتاب

جستاری در شعر ایران باستان و میانه و سرودهای مانوی

کتاب حاضر پژوهشی است درباره‌ی اشعار ایران باستان که در دوره‌های مختلف و به زبان‌های مختلف سروده شده‌اند. کتاب حاوی دو بخش اصلی است. بخش نخست دربرگیرنده‌ی بررسی و تحلیل شعر ایران باستان و میانه، بیان ویژگی‌های کلی و فنی اشعار ایرانی از دورترین روزگار تا سده‌های نخستین پس از اسلام و نمونه‌هایی از اشعار آن ادوار است.

این بخش شامل بررسی سروده‌های هند و ایرانی (ودایی و سنسکریت)، اشعار ایرانی باستان (اوستایی و پارسی باستان)، اشعار ایرانی میانه (سروده‌های پارتی و پارسی میانه) و نیز بررسی اشعار پارسی به شیوه‌ی منظوم ایرانی میانه (اشعار هجایی، فهلویات و ترانه‌های محلی) است. بخش دوم دربردارنده‌ی سرودهای مانوی، مهر نامگ و پاره‌هایی از زبور مانوی و سرودنامه‌ی سغدی مانوی است.

سرودهای مانوی خود به چندین بخش تقسیم می‌شود. این بخش‌بندی مطابق تقسیم موضوعی مری بویس و سروده‌ها نیز بر پایه‌ی قرائت و حرف نوشت او و با ترجمه‌ی همه‌ی یادداشت‌ها و تفسیرهای ارزشمند او همراه است. نویسنده معتقد است شعر اصیل ایرانی از دوره‌ی هند و ایرانی (نیمه‌ی دوم هزاره‌ی دوم ق. م) آغاز می‌گردد و سیر تکوینی آن را باید در سروده‌های گاهانی (گاثایی) باز کاوید.

پس وی دو دوره‌ی اصلی را برای شعر فارسی درنظر می‌گیرد:
1- از هزاره‌ی نخست ق. م تا سده‌ی نهم میلادی (سوم ه)
2- از سده‌ی سوم تا روزگار کنونی.
هم‌چنین نویسنده دوره‌ی اول را به چهار بخش تقسیم می‌کند: هند و ایرانی؛ ایرانی باستان؛ ایرانی میانه؛ و دوره‌ی اشعار فارسی به شیوه‌ی منظوم ایرانی میانه.

اصطلاح ایرانیِ میانه درواقع برای زبان های دوره های اشکانی و ساسانی و همۀ زبان های خاوری این ادوار به کار می رود. چون این دو دوره میان سلسلۀ هخامنشی و دورۀ اسلامی قرار دارد، پس به آن ایرانی میانه اطلاق کردند. البته به طور دقیق، دورۀ ایرانی میانه از 331پ.م. آغاز می گردد و تا 867م یا 254هـ ادامه دارد، یعنی تا حدود 250 سال پس از اسلام نیز زبان پارسیِ میانه در ایران رواج داشت و اشعار و ترانه هایی به این زبان در این دوره سروده یا کتابت شد و البته بعدها نیز در گویش های محلی به حیات خود ادامه داد.

دورۀ اشکانی از 247پ.م. آغاز می گردد و تا 224م. ادامه دارد. دورۀ ساسانی از 224.م تا 651م. را دربرمی گیرد. در این دو دوره، مجموعا شش زبان در خاور و باختر ایران رایج بود که اصطلاحا به همۀ این زبان ها ایرانیِ میانه گویند.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

سرودهای روشنایی ؛ جستاری در شعر ایران باستان و میانه و سرودهای مانوی

  • ناشر: اسطوره
  • کد کتاب: 101021 - 209/1
  • موجودی: در انبار
  • 440,000ریال
  • 350,000ریال

برچسب ها: ابوالقاسم اسماعیل پور, مانی, مزدک, ارژنگ, تاریخ ادبیات ایران, شعر فارسی, ادیان ایرانی, ادبیات مانوی, شعر مانوی, کتاب سرودهای روشنایی