كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
سرنوشت دموکراسی ها

سرنوشت دموکراسی ها

نویسنده: ژان فراسوا رول
مترجم: جعفر ثقه الاسلامی
ناشر: معارف
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 556
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1372 - دوره چاپ: 1 

کیفیت : درحد نو

 

مروری بر کتاب 

در تاریخ فلسفه سیاسی ، حکومت دموکراسی با تاسیس " دولت شهر های یونانی " آغاز می شود . اصول آزادی در دولت آتن در قرن پنجم قبل از میلاد به مدارج عالی رسید و آن بزرگترین خدمت یونان به مدنیت بشر و ارزنده ترین میراث مردم یونان بود . بزرگترین درسی که یونان به دنیا آموخت این بود که می توان بر اساس مساوات ، دولتی از آزاد مردان بوجود آورد .

اما دوران عظمت یونان دیر نپایید . در خصوص علل انحطاط و سقوط آن شاید بتوان متشکل نبودن دولت شهرها را  از مهمترین علل بر شمرد . به هر حال دولت آتن در برابر قدرت مقدونی به زانو در آمد و آن نیز به نوبت خود مقهور قدرت روم گردید . با سقوط آتن اساس حکومت ملی در هم فرو ریخت و آزادی تقریبا از تاریخ انسانی رخت بربست تا اینکه قرون جدید رسید و نیروی آزادی از نو جان گرفت .

تمدن روم بر روی خاکستر های مدنیت یونان بنا نهاده شد ولی از آن تمدن خدمتی به حکومت ملی و اصول آزادی دیده نشد . در دوران جمهوریت روم آیین دموکراسی فقط اسمی بود و رسمی نداشت و در دوران امپراطوری آن ظواهر نیز بکلی محو شد .  حکومت بدست قیصران روم افتاد و آنها تقریبا فرمانروایان مطلق گردیدند .همین که مسیحیت دین رسمی روم گردید ،کلیسا تبدیل به مالک بزرگ شد ، پاپان فرمانروایان مطلق گردیدند و قدرت آنها مثل هر قدرت مطلق دیگری به فساد انجامید . عقل و استدلال یعنی شریف ترین مواهب انسانی در بند شد و جهل و فساد استبداد کلیسا عالم نصرانیت را فرا گرفت . خوف و دهشت بر اروپای قرون وسطی استیلا یافت و دنیایی پرداخته شد که در آن آزادی مدفون بود.

رستاخیز بزرگ فکری رنسانس در قرن پانزدهم میلادی آغاز گردید و تاریخ آزادی سیاسی جدید مغرب زمین در پی این نهضت فرهنگی در آمد . همینکه در بنیان سلطه کلیسا خلل و سستی پدیدار گردید ، افکار آزادی خواهی که از زمان سقوط آتن در افول بود طلوع کرد . با اصلاح دین اندیشه های فیلسوفان رواقی احیا گردید و حقوق انسانی معنی مشخصی در تصویر کلی آزادی یافت .

با اختراع صنعت چاپ آزادی مطبوعات که جزئی از آزادی بیان و افکار است ، شناخته شد بعلاوه با شکست فئودالیسم و تاسیس دولت های مرکزی آزادی سیاسی مفهوم صحیحی یافت . به یک تعبیر اصل حاکمیت ملی که در این زمان قدرت گرفت از مشتقات تصویر کلی آزادی سیاسی است .

با آنکه قرون وسطی دوران تعطیل حکومت ملی و نفی آزادی و فردیت بود باید گفت اصول فئودالیسم از دو جهت در تحول عقاید دموکراسی تاثیر بخشید : یکی از لحاظ وجود پیمان اجتماعی و دیگر نفی حاکمیت و محدودیت نسبی قدرت سلطنت .

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

سرنوشت دموکراسی ها

  • ناشر: معارف
  • کد کتاب: 73262 - 67/6
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: ژان فراسوا رول, جعفر ثقه الاسلامی, دموکراسی, جامعه شناسی سیاسی, سیاست اجتماعی, آزادی, تاریخ سیاسی, کتاب سرنوشت دموکراسی ها