كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 كد 139902 با تخفيف پنج درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان خرداد ماه جاری تقديم مي گردد.
شش مسئله برای دن ایسیدرو پارودی

شش مسئله برای دن ایسیدرو پارودی

نویسنده: خورخه لوئیس بورخس,آدولفو بیویی کاسارس
مترجم: احسان نوروزی , نیما ملک محمدی
ناشر: نیلا
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 200
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1386 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

داستان های به هم پیوسته

بورخس در کتاب موجودات خیالی سیاهه ای عظیم ارائه میدهد از انواع هیولای دوگانه و چند گانه ی اسطوره ای از قبیل «شیر-عقاب»ها«مار،پرنده»ها و.....ام آیا تا به حال کتابی را خوانده اید که دو نویسنده داشته باشد ؟ در عالم هنر آثاری را داریم که خالق آن دو نفر باشد مثل فیلم های برادران کوئن در سینما !! اما این آشپزها آششان خراب نمی شود و فیلم هایشان واقعا ً دیدنی ست.

در عالم ادبیات هم دو دوست داریم که رمان هایی پلیسی را با هم نوشته اند که یکی از آن ها ( شش مسئله برای دن ایسیدرو پارودی ست ) . بورخس و کاسارس . بورخس را که می شناسید ؟ نویسنده ای که اسمش تداعی گر هزارتوها ، پیچیدگی ها و معجونی از افسانه های شرق و غرب است . ساختن هیولاها و شخصیت های خیالی و انسان هایی که واقعی نیستند ولی در دنیایی واقعی زندگی می کنند ، از تخصص ها و نوآوری های او در ادبیات مدرن است . او پیشگام سبکی شد که بعدها رئالیسم جادویی نامیده شد . به همین دلیل او را پیشگام و پدر ادبیات آمریکای لاتین نیز می دانند .

اما رمان، یک سری داستان های کوتاه پلیسی سریال وار است که در هر اپیزود کسی به نزد دن ایسیدرو که خود زندانی ست می آید و یک واقعه را برای او تعریف می کند و او معماهای پلیسی آن ها را یکی یکی حل می کند . این داستان ها از این نظر به هم پیوسته هستند که ماجراهای هر قسمت با قسمت دیگر ارتباطی دارند و کاملا ً مجزا نیست . این ساختار، بورخس و دوستش را از نویسندگان پلیسی مشابه مانند کانن دویل و آگاتا کریستی متمایز می کند . فصل های کتاب نیز به قولی توسط نویسنده های مختلف نوشته شده و سبک رمان به گونه ای ست که بورخس و کاسارس را یک راوی و نه نویسنده اصلی ،نشان می دهد . 

بورخس با این ساختار پلیسی وار داستان هایش ،الهام بخش نویسندگان بسیاری شد که از مهم ترین آنها بوکوفسکی و براتیگان آمریکایی ست . اگر می خواهید وارد هزارتوهای بورخس شوید با این کتاب همراه شوید .

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

شش مسئله برای دن ایسیدرو پارودی

  • ناشر: نیلا
  • کد کتاب: 116466 - 112/7
  • موجودی: در انبار
  • 160,000ریال
  • 133,000ریال

برچسب ها: خورخه لوئیس بورخس, آدولفو بیویی کاسارس, احسان نوروزی, نیما ملک محمدی, داستان های پلیسی, داستان های آرژانتینی, داستان های آمریکای جنوبی, کتاب شش مسئله برای دن ایسیدرو پارودی