دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

سردار جنگل ؛ میرزا کوچک خان

سردار جنگل ؛ میرزا کوچک خان
درحال حاضر موجود نمی باشد

سردار جنگل

نویسنده: ابراهیم فخرائی
ناشر: جاویدان
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 490
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1357 - دوره چاپ: 9

کمیاب - کیفیت : درحد نو _ نو

 

مروری بر کتاب

میرزا کوچک خان - به همراه تصاویر تاریخی

میرزا کوچک جنگلی (۱۲۵۷ - ۱۱ آذر ۱۳۰۰ هجری شمسی), مبارز انقلاب مشروطه و سردار جنبش جنگل و از اولین رهبران جمهوری گیلان (همچنین معروف به: جمهوری سوسیالیستی گیلان و جمهوری سرخ جنگل) بود.یونس معروف به میرزا کوچک فرزند میرزا بزرگ در سال ۱۲۵۷ ه.ش. در شهر رشت محله استادسرا در خانواده‌ای متوسط چشم به جهان گشود.وی سنین اوایل عمر را در مدرسه حاجی حسن واقع در صالح آباد شهر رشت و مدرسه جامع به آموختن صرف و نحو و تحصیلات دینی گذرانید.

طرفداران او می‌گویند از نظر اجتماعی مردی با ادب، متواضع، خوش برخورد، مومن به اصول اخلاقی، آدمی صریح اللهجه و طرفدار عدل و آزادی، حامی مظلومان و اهل ورزش بود و از مصرف مشروبات الکلی و دخانیات خودداری می‌کرد.میرزا در سنین آخر عمرش همسری برگزید.

میرزا در واقعه مشروطیت به انقلابیون پیوست و در فتح قزوین شرکت نمود. او رهبر جنبش جنگل بود که بتاریخ ۱۲۹۳ ه.ش. شروع به مبارزه مسلحانه بر ضد ارتش خارجی داخل خاک ایران و بریگاد قزاق، که زیر دست افسران روسی تعلیم و تربیت شده بودند، زد. تعداد زیادی از انقلابیون جنگل هم در درگیریهای مسلحانه با لشکران انگلیس، روسیه و ارتش سلطنتی قاجار کشته شدند.جنگلی‌ها هدف خود را "اخراج نیروهای بیگانه، رفع بی عدالتی، مبارزه با خودکامگی و استبداد و برقراری دولتی مردمی" اعلام می‌کردند.

با اینکه از اولین چاپ این کتاب نزدیک به ۵۰ سال می‌گذرد ولی هنوز کامل‌ترین و مستندترین کتابی که پیرامون میرزا کوچک نوشته شده همین کتاب است.ویژگی برجسته این کتاب آن است که نویسنده کتاب “ابراهیم فخرایی”، خود از سران مجاهدین جنگل بوده و در بسیاری از وقایع حضور داشته. دیگر اینکه دقت و حساسیت مؤلف رعایت بی‌طرفی از نکات دیگر کتاب است.

فصل اول و دوم این کتاب درباره شخصیت میرزا کوچک‌خان و آراء و افکار اوست. سپس به ترتیب تاریخ شروع به ذکر وقایع می‌کند. فصل آخر کتاب هم فصل انتقادات و احتجاجات است که در آن به بسیاری از شبهات و غرض‌های مخالفان پرداخته شده است.در این کتاب نقش خیانت بار انگلیس و شوروی و چگونگی اتحاد دو ابرقدرت برای نابودی نهضت جنگل به خوبی بیان شده است. استفاده از عکس‌های بکر و ناب در تعداد زیاد در صفحات کتاب، مطالب را جذاب‌تر و خواندنی تر کرده است.جالب است بدانیم این کتاب در زمانی تألیف شده که حاکمیت ایران،‌ میرزا کوچک‌خان را یک اغتشاشگر و نهضت گیلان را یک اغتشاش تلقی می‌کرد.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات