منو
سبد خرید

سرای خسرو پرویز

سرای خسرو پرویز
درحال حاضر موجود نمی باشد
سرای خسرو پرویز
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 47277 - 109/3
  • وزن: 1.00kg
  • UPC: 25
0 ریال

سرای خسرو پرویز

نویسنده: فواد فاروقی
ناشر: نوین
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 410
اندازه کتاب: وزیری سلفون - سال انتشار: 1386 - دوره چاپ: 4

مروری بر کتاب 

مهرانه سرش را بر بالش گذاشت و در تاریکی نگاهی به همسرش دوخت:
- ترکش! این درست است که خسروپرویز دوازده هزار زن در حرمسرا دارد؟
- آری، به غیر از این دوازده هزار، چندین هزار زن دیگر در حرمسرایش به سر می برند که ندیمه و خدمتکار محبوبه ها و معشوقه های شاه اند.
زن در فکر فرو رفت، دقایقی به اندیشیدن گذراند، سپس ناباوریش را بر زبان آورد و گفت:
- این همه زن در یک قصر جا نمی گیرد، اگر هم گفته ات واقعیت داشته باشد، در تیسفون دیگر زن و دختری زیبا یافت نمی شود، چرا که همه را به حرمسرا برده اند.
ترکش با بی حوصلگی به سخن درآمد:
- بخواب زن! ترا چه به این حرفها!؟
- امشب معلوم نیست در چه حالی هستی، گاهی به من پیشنهاد می دهی به تیسفون بروم و گاهی به فکر شمارش همسران و محبوبه های خسرو پرویز می افتی!... 

خسروپرویز (پیروز) به بالاترین قدرتی رسید که ایران پس از خشیارشا به خود دیده بود، و بر اثر غرور حاصل از همان قدرت زمینه سقوط امپراطوری خود را فراهم ساخت. وقتی فوکاس، ماوریکیوس را کشت و به جای او نشست، پرویز به آن غاصب اعلان جنگ داد تا انتقام دوست خود را از او بگیرد؛ ماحصل‌ آنکه دشمنی دیرین بین دو امپراطوری از نو آغاز شد.چون بیزانس در نتیجه آشوب و انشقاق ضعیف شده بود، ارتشهای ایران توانستند دارا، آمد، ادسا، هیراپولیس، حلب، آپامیا، و دمشق را تصرف کنند. پرویز، که از کامیابی سرمست شده بود،‌ علیه مسیحیان اعلـام جهاد کرد؛ ۲۶۰۰۰ یهودی به ارتش او پیوستند.

 در سال ۶۱۴، نیروهای مشترک او اورشلیم را غارت کردند و ۹۰,۰۰۰ مسیحی را کشتند. بسیاری از کلیساهای مسیحی، از جمله «کلیسای قیامت»، بکلی سوخت؛ و صلیب واقعی، محبوبترین یادگار مسیحیان، به ایران برده شد. پرویز به هراکلیوس، امپراطور جدید روم، نامه‌ای نوشت و سوالی در خداشناسی مطرح کرد: «از خسرو، بزرگترین خدایان و ارباب تمام زمین، به هراکلیوس، بنده بیمقدار و بی‌شعور خود: تو می‌گویی که به خدای خویش اعتماد داری، پس چرا وی اورشلیم را از دست من نجات نداد؟در یک ارتش ایرانی اسکندریه را تسخیر کرد، و تا سال ۶۱۹ تمام مصر، که پس از داریوش دوم از ملکیت ایران خارج شده بود، به شاه شاهان تعلق یافت. در همین ضمن، یک ارتش ایرانی دیگر بر آسیای صغیر تاخت و خالکدون را تصرف کرد؛ ایرانیان آن شهر را، که فقط به وسیله تنگه بوسفور از قسطنطنیه جدا شده بود، به مدت ده سال در دست داشتند.

در آن ده سال خسرو پرویز کلیساها را ویران کرد؛ ثروت و آثار هنری آنها را به ایران برد؛ و، با وضع مالیاتهای سنگین، آسیای باختری را چنان از توش و توان انداخت که در برابر حملۀ اعراب، که یک نسل بعد صورت گرفت، پایداری نتوانست.خسرو اداره جنگ را به سرداران خود سپرد، به کاخ تجملی خود در دستگرد (در حدود نودو شش کیلومتری شمال تیسفون) رفت، و خود را وقف هنر و عشق کرد. معماران، مجسمه سازان، و نقاشان را گردآورد تا پایتخت جدیدش را بس زیباتر از پایتخت قدیم سازند، و چهره‌هایی از شیرین، محبوبترین زن از سه هزار زن او، بر سنگ بتراشند.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات