كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
سد زیرزمینی ؛ قنات و زوان - میمه اصفهان

سد زیرزمینی ؛ قنات و زوان - میمه اصفهان

نویسنده: جواد صفی نژاد , بیژن دادرس
ناشر : گنجینه ملی آب
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 240
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1379 - دوره چاپ: 1 

کمیاب - کیفیت : درحد نو ~ نو

 

مروری بر کتاب 

مصور - همایش بین‌المللی قنات اردیبهشت 1379 یزد

قنات بزرگ و تاریخی وزوان دارای سد زیرزمینی بوده و قادر به ذخیره آب در فصولی که کشاورزان نیاز به آب ندارند می‌باشد. قدمت این قنات به حدود 2000 سال پیش می‌رسد و باستان شناسان ژاپنی پس از بازدید این قدمت را تایید نموده و این قنات تاریخی را یکی از نادرترین قنوات جهان معرفی کرده‌اند.همچنین قنات بزرگ وزوان از سوی یونسکو به عنوان یکی از اعجاب انگیزترین قنات‌های جهان شناخته شده است.

کتاب حاضر در دو بخش با این عناوین تدوین شده است: "بخش اول: قنات، سد دار و زوال میمه" و "بخش دوم: قنات‌های سد دار کاشان. مطالب کتاب با تصاویر، جداول و اسناد دست نوشت همراه است و با فهرست منابع به پایان می‌‌رسد.

نکته قابل توجّهی که در مورد قنات بزرگ و تاریخی وَزوان قابل ذکر است و کارشناسان میراث فرهنگی و کارشناسان ژاپنی یونسکو نیز آن را تأیید نموده‌اند در نقطه‌ای از قنات که بالای بند قنات است دو شکاف زیر زمینی (در اصطلاح محلی کِر) یا تنور آبی وجود دارد و پس از بند کردن آب، این شکاف‌ها، آب چهل لیتر در ثانیه ذخیره شده در پشت سد به مدت ۱۲۰ روز (از دهم آذر تا دهم فروردین سال بعد) را به مخازن بزرگی که در زیر زمین وجود دارد هدایت می‌کند و پس از گشایش دریچه‌های تعبیه شده در سد به تدریج آب ذخیره شده به صورت خود جوش و با کمک نیروی ثقل زمین، به چرخهٔ مصرف بازمی‌گردد.

گنجایش کانال‌های قنات از پشت سد به طول ۸۰۰ متر با عرض یک متر و ارتفاع چهار متر ۳۲۰۰ =۴ ×۸۰۰ متر مکعب آب است ولی آبی که در پشت سد ذخیره می‌شود بر اساس قطر آبدهی قنات طبق معادله ۴۱۴۷۲۰ متر مکعب آب است که بیش از گنجایش کانال‌های قنات می‌باشد و میزان ۴۱۱۵۲۰ متر مکعب مازاد گنجایش کانال‌ها در مخازن زیر زمینی توسط تنورهای آبی مذکور ذخیره می‌گردد و با بازگشایی دریچه‌های سد، به مرور به چرخه مصرف وارد می‌شود.

فهرست

شناختی از میمه
قنوات دشت میمه
چاه‌های عمیق و نیمه عمیق دشت میمه
بند قنات و زوان
بزرگ‌ترین سد زیرزمینی
گروه‌های مقنی
مدار گردش آب
بهره‌گیری از آب قنات
قنات موته
بهره‌گیری از آب قنات
تراز کشیدن قنات
ارزش اقتصادی قنات
سد قنات ابو زیدآباد
سد قنات تلک آباد

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

سد زیرزمینی ؛ قنات و زوان - میمه اصفهان

  • کد کتاب: 97663 - 201/3
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: جواد صفی نژاد, بیژن دادرس, قنات, آب رسانی, علمی عمومی, کشاورزی, اصفهان, میمه, کتاب سد زیرزمینی ؛ قنات و زوان - میمه اصفهان