سده تحریم تنباکو

سده تحریم تنباکو

نویسنده: موسی نجفی - شیخ حسن اصفهانی کربلائی - رسول جعفریان
ناشر: امیر کبیر
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 541
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1373 - دوره چاپ:

کمیاب - کیفیت : درحد نو

 

مروری بر کتاب

جنبش تحریم توتون و تنباکو و فتوای تاریخی میرزای شیرازی در جریان سومین سفر ناصرالدین شاه به اروپا شکل گرفت که در آن‌جا امتیازی را در زمینه کشت، توزیع و فروش توتون و تنباکو به یکی از مشاوران و نزدیکان نخست وزیر انگلیس به نام «ماژور تالبوت » واگذار کرد و در مقابل 25 هزار لیره دریافت کرد.

مطابق این قرارداد کمپانی «رژی» باید سالانه 15 هزار لیره به صندوق دولت ایران واریز می‌کرد و در مقابل کشت و فروش توتون و تنباکو را در انحصار خود می‌گرفت یعنی از زارعان ارزان می‌خرید و گران می‌فروخت.

در مقابل این قراداد، مردم شهرهای مختلف به رهبری روحانیت به مخالفت و مقابله پرداختند. در این زمان سید جمال‌الدین اسدآبادی به پیشنهاد سیدعلی اکبر فال اسیری که در تبعید بود، نامه‌ای در این زمینه به میرزای شیرازی نوشت.

بعد از ارسال نامه یاد شده میرزای شیرازی تلگرافی به نزد شاه فرستاده و می‌گوید کسانی را که تبعید کرده به کشور بازگرداند و درباره قرارداد، مخالفت خود را ابراز می‌کند اما ناصرالدین شاه به این تلگراف اعتنایی نکرد به همین دلیل میرزای شیرازی فتوای تاریخی خود را به این شرح صادر کرد:

«الیوم استعمال توتون و تنباکو بای نحو کان در حکم محاربه با امام زمان (عج) است.»

فهرست

دفتر اول ؛اعلای کلمه ملت
دفتر دوم ؛ تاریخ دخانیه

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

سده تحریم تنباکو

  • ناشر: امیر کبیر
  • کد کتاب: 63291 - 51/6
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: موسی نجفی, شیخ حسن اصفهانی کربلائی, رسول جعفریان, تاریخ اجتماعی ایران, تاریخ دخانیات, تاریخ سیاسی ایران, میرزای شیرازی, ناصرالدین شاه, قاجار, تحریم تنباکو, کتاب سده تحریم تنباکو