كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 كد 139902 با تخفيف پنج درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان خرداد ماه جاری تقديم مي گردد.
سخنرانی های آموزشگاه پرورش افکار

سخنرانی های آموزشگاه پرورش افکار

نویسنده: گروه نویسندگان
ناشر:  آموزشگاه پرورش افکار
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 2000
اندازه کتاب: رقعی گالینگور - سال انتشار: 1318 ~ 1317 - دوره چاپ: 1

کمیاب  - کیفیت : درحد نو

 

مروری بر کتاب

شامل سخنرانی ها و مقالات تاریخی ، اجتماعی ، ادبی و ...

سازمان پرورش افکار عمومی سازمانی دولتی بود که در سال ۱۳۱۷، برای دست یافتن به یکسان‌سازی ملی وسیعتر، به دستور رضاشاه در ایران تأسیس شد. رئیس این اداره جدید، احمد متین دفتری وزیر دادگستری بود که حالا موظف به هدایت نسل جوانتر به سوی خدمت به میهن بود.

رضاشاه پهلوی این سازمان را به سرمشق از ماشین های تبلیغاتی ایتالیای فاشیست و آلمان نازی برای تفهیم آگاهی ملی و ایده‌آل های ناسیونالیستی به مردم از طریق مجله، جزوه، روزنامه، کتاب درسی، و برنامه‌های رادیویی، تشکیل داد. اعضای اصلی آن استادان دانشگاه بودند که آداب ناسیونالیستی ایران مدرن را شکل داده بودند. سخنرانیهایی در خصوص اخلاق، اهمیت نظافت و نرمش برگزار می‌کرد و سیاهه مردم شرکت کننده را حفظ می‌کرد.این سازمان شش کمیسیون سخنرانی، رادیو، تدوین کتب درسی، هنرپیشگی، موسیقی و مطبوعات داشت.

در بین نهادهای فرهنگی این دوره، که جهت انسجام ‏بخشی به اهداف کلان فرهنگی آن نظام پایه‌گذاری شدند، این سازمان هم به لحاظ گسترش و هم علل تأسیس و روند فعالیت آن و از دیگر سو میزان تأثیرگذاری آن بر فرهنگ عمومی قابل پیگیری است. با بررسی موارد فوق می ‏توان هویت این نهاد را شناخت و ارتباط حوزه فرهنگی و سایر حوزه ‏ها، به ویژه سیاست، را در این دوره دریافت. در واقع نسبت بین فرهنگ با مناسبات سیاسی ــ سیاست داخلی و خارجی ــ چیست؟ آیا تعاملی بین این دو هست و یا آنکه فرهنگ خود حوزه مستقلی را تشکیل می ‏دهد؟

آنچه که از مواد مختلف اساسنامه سازمان و رئوس سخنان مؤسسان و گردانندگان آن برمی ‏آید، اندیشه ترقی راهبرد اصلی تأسیس آن را فراهم می ‏سازد. دکتر عیسی صدیق در اولین سخنرانی خود در «سازمان پرورش افکار» می ‏گوید: «اراده اعلیحضرت همایون شاهنشاه مردم را وادار کرد کاری که در اروپا از قرن شانزدهم تا قرن بیستم در طی 400 سال انجام شده در ظرف هیجده سال انجام دهند».

تأسیسات مدرنی که در طول این مدت به وجود آمده بود همه در تعقیب هدف فوق بود. با این حال، هیئت حاکمه به مقصود خود نرسیده بود. جامعه همچنان در مسیر قبلی خود حرکت می‏ کرد و به سیاستهای فرهنگی در حال اجرا اعتنا نمی ‏کرد. گرچه تجدد توانسته بود عقول بخشهایی از جامعه را تسخیر نماید، مع‌الوصف اکثریت جامعه همچنان به باورداشتهای خود، که عمدتا از دین و خرافات ریشه می‏ گرفت، پایبند بود و به این دسته از سیاستها که آن را در تعارض با اعتقادات خود می‏ دید روی خوش نشان نمی‏ داد. از منظر گردانندگان سیاسی و فرهنگی امور، تحول فکری توده‏ها و جایگزینی اهداف متجددانه به جای آنچه که آن را خرافات و عقب‌ماندگی می‏ نامیدند به یک اصلاح ساختاری نیازمند بود.

گردآوری نیروهای فکری همسو با جریان فوق در مرکزیتی به نام «سازمان پرورش افکار» که مدارس، دانشگاهها و دانشسراها و مطبوعات و سایر ارگانهای تبلیغی را زیر نظر می ‏داشت چنین نیازی را به مرحله اجرا گذاشت.دکتر احمد متین ‏دفتری، که سازمان مذکور با پیگیری او به وجود آمد، در اولین جلسه سخنرانی در آن سازمان در 12 بهمن 1317 گفت:

دولتهای امروز یعنی یک دولت بیدار و هوشیار نمی‏ تواند نسبت به فرهنگ عمومی جامعه خودش بی علاقه و بی نظر باشد. در فرهنگ و افکار یک جامعه یک قوای مضر و یک قوای سودمند هست. دولت مکلف است که بر علیه آن قوای مضر مبارزه کند و قوای سودمند را تقویت کند تا در نتیجه این مراقبت یک وجدان ملی و یک اراده قوی ملی و یک پرورش معنوی در جامعه به وجود بیاید. خلاصه، دولتها مکلف هستند امروز در دنیا مراقب باشند که تمام عواملی که موجب اختلال می ‏شود در یک جامعه، آن عوامل را براندازند و تمام عواملی که موجب وحدت فکری است تشویق کنند و تقویت کنند. در یک جامعه کافی نیست که فقط اصلاحات اجرا شود؛ از نظر وظیفه دولت اجرای اصلاحات تنها کافی نیست بلکه بایستی به مردم، به جامعه یک تعلیماتی، یک افکاری داده شود که معنی اصلاحات را بفهمند، با اصلاحات آشنا شوند... وظیفه دولتها در فرهنگ عمومی این است که سعی کنند قوای معنوی ملت، قوایی که در یک ملت هستد با هم کمک کنند... روی این افکار بوده... که این سازمان پرورش افکار به وجود بیاید. رل مهم سازمان پرورش افکار این است: مبارزه معنوی برای تقویت روح ملت.

در بیانات بعدی وی و سایر اهل فرهنگ این دوره ایجاد یکپارچگی فکری از طریق نظارت مستقیم دولت و همسوسازی افکار طبقات مختلف بر اساس ضرورتهای سیاسی جهت استحکام نظام سلطنتی به عنوان فرض اولیه شکل ‏گیری این سازمان تبیین گردیده است.بر مبنای اساسنامه، سازمان مرکب از شش کمیسیون بود که به موازات هم و در ارتباط با رأس هرم سازمان به فعالیتهای فرهنگی مبادرت می ‏کردند. این کمیسیونها عبارت بودند از:
کمیسیون سخنرانی، کمیسیون رادیو، کمیسیون تدوین کتب درسی (کمیسیون کتب کلاسیک)، کمیسیون هنرپیشگی (کمیسیون نمایش)، کمیسیون موسیقی و کمیسیون مطبوعات.

آنچه که در تمام برنامه ‏های کمیسیونها به عنوان وظیفه کارکردی مطرح است، ایجاد روح ملی، تقویت و تشویق افکار میهن‏ پرستی و شاهدوستی و رویکرد غرب ‏ستایانه نظام سیاسی، توجه به امور زنان و مشارکت اجتماعی آنهاست. حتی این وظیفه در اساسنامه کمیسیون موسیقی نیز به چشم می‏ خورد. همچنین برخی از عناوین درسی آموزشگاه پرورش افکار (: از مؤسسات اقماری سازمان پرورش افکار که وظیفه ‏اش آموزش و تربیت نیروی مورد نیاز سازمان بود)، بجز دروس عمومی از قبیل آیین سخنوری، عبارت بودند از: پرورش افکار به وسیله تاریخ، شرح بزرگ‏ترین آثار ملی، مبارزه با خرافات و عقاید سخیف، خدمات ایران به عالم تمدن، اوضاع ایران مقارن سوم اسفند 1299ه . ش، پیشرفت ایران در عصر پهلوی، ملیت و وحدت ملی، وظیفه و آرزوی ملی.

فهرست

تاثیر تاریخ در پرورش افکار / نصرالله فلسفی
شرح حال بزرگان / بدیع الزمان فروزانفر
مبارزه با خرافات / صادق رضازاده شفق
آداب مناظره / علی پاشا صالح
ترجمه حال بزرگان / علی اصغر شمیم
و...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

سخنرانی های آموزشگاه پرورش افکار

  • کد کتاب: 99988 - 209/5
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: نصرالله فلسفی, عیسی صدیق, احمد متین ‏دفتری, بدیع الزمان فروزانفر, صادق رضازاده شفق, علی پاشا صالح, علی اصغر شمیم, مقالات اجتماعی, مقالات هنری, مقالات تاریخی, مقالات ادبی, تاریخ ادبیات, بزرگان ایران, تاریخ ادبیات اروپا, ادبیات اروپا, رضاشاه, پهلوی, تاریخ اجتماعی ایران, کتاب سخنرانی های آموزشگاه پرورش افکار