كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
سخنان علی (ع) از نهج البلاغه

سخنان علی (ع) از نهج البلاغه

نویسنده: حضرت علی علیه السلام
مترجم: جواد فاضل
ناشر: علمی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 750
اندازه کتاب: رقعی گالینگور - سال انتشار: 1340
دوره چاپ: 9

کمیاب - کیفیت : عالی
 

مروری بر کتاب


گزیده ای از نهج البلاغه است حاوی فرامین - نامه ها - نیایش ها و اندرزهای مولای متقیان امیر مومنان علی (ع)

نهج البلاغه کتابی است مشتمل بر خطبه ها، نامه ها، فرمان ها، حکمت ها و کلمات قصار حضرت علی، امیر مومنان علیه‌السلام که به زبان عربی می باشد. این کتاب توسط سید رضی از علمای بزرگ شیعه جمع آوری شده است.نهج البلاغه فقط برخی از مطالب امام علی علیه السلام، از دورانی است که به ریاست ظاهری رسیده و گلچینی از بیانات و فرمایشات حضرت است و حتی در این کتاب مطالبی را که با موافقت خلفا، بیان می کرد، باز هم ثبت نشده که مولف کتاب (سید رضی) از سال ۴۰۰ هـ ق، به جمع آوری آن که برای هدف خود ما (راه بلاغت) مفید می دانست ضبط و به رشته تحریر در آورد.

مترجم كتاب، جواد فاضل، از آغاز جوانى تا پايان روزگار خويش شيفته كمالات و كلمات حضرات معصومين بود. در جوانى با قلمى شيوا و دل و جانى عاشق به ترجمه كتاب گران‌سنگ «نهج‌البلاغة» پرداخت و اقتباسى از اين كتاب عظيم به عمل آورد و در حقيقت ترجمه و نگارشى آزاد از «نهج‌البلاغة» ارائه نمود. ترجمه‌ى او، از ترتيبى كه سيد رضى(ره) در «نهج‌البلاغة»(خطبه‌ها، نامه‌ها، حكمت‌ها)، لحاظ كرده بود، پيروى نمى‌كند و لذا او همواره در اين آرزو بود كه آن را با ترتيب سيد رضى هم‌آهنگ سازد، اما متأسفانه اين امر محقق نشد. اگر چه اين نقص بر كتاب حاضر وارد است، اما بايد اعتراف كرد كه ترجمه حاضر در زمره ترجمه‌هاى ادبى شيوا و روان است كه خواننده به‌راحتى با آن ارتباط برقرار مى‌كند.

در بخش اول كتاب، تعدادى از خطبه‌هاى امام على(ع)، مانند خطبه شقشقيه، خطبه‌اى كه حضرت در روزهاى اول خلافت با حضور صدها نفر از سرداران سپاه در مسجد پيغمبر ايراد فرمودند، سخنان حضرت با مردم شهر انبار كه امام را همچون شاهنشاهان ايران استقبال كردند و آن پيشواى آزاده با بيانى نوازش‌آميز از اين رفتار آنان انتقاد فرمود، خطابه مولا در پاسخ به عده‌اى از عمال دولت كه از رفتار عادلانه حضرت به ستوه آمده بودند، ترجمه شده است.

در بخش دوم، فرمان حضرت به محمد بن ابى‌بكر، فرمان به مالك اشتر و وصيت به امام حسن(ع)آمده است.در بخش سوم، بخش‌هاى ديگرى از «نهج‌البلاغة» با موضوع يكتاپرستى، پيامبر، فرمان آسمانى، آفرينش، حوادث، دل‌بستگى‌ها، وارستگى و پند و اندرز ترجمه شده است.بخش چهارم، در دو بخش ارائه شده است:

در بخش اول، تعدادى از حكمت‌ها و در بخش دوم، برخى از نامه‌هاى حضرت آمده است. نويسنده، در ابتداى اين بخش مى‌نويسد: «در بخش‌هاى يكم و دوم و سوم، جاى‌جاى، از نامه‌هاى اميرالمؤمنين ياد كرده‌ام... ولى مع‌هذا از تكليف ترجمه نامه‌هاى امام(ع) برنيامدم، زيرا پيشواى عالى‌مقام ما بسيار نامه نگاشته است. اين بخش، براى تكميل اين منظور مقدس ترجمه شده است». مترجم، در اين بخش نيز حكمت‌ها و سپس نامه‌هايى را گزينش كرده و ترجمه آنها را آورده است.در بخش آخر كتاب نيز از هر سه‌گونه خطبه، نامه و حكمت، گزينش و ترجمه شده است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

سخنان علی (ع) از نهج البلاغه

  • ناشر: علمی
  • کد کتاب: 107913
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: امام علی, حضرت علی علیه السلام, جواد فاضل, فقه شیعه, نهج البلاغه, اخلاق اسلامی, کتاب های نایاب, کتاب سخنان علی (ع) از نهج البلاغه