منو
سبد خرید

سبک شناسی هنر معماری در سرزمین های اسلامی

سبک شناسی هنر معماری در سرزمین های اسلامی
درحال حاضر موجود نمی باشد
سبک شناسی هنر معماری در سرزمین های اسلامی
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 68279 - 112/7
  • وزن: 0.30kg
  • UPC: 15
0 ریال

سبک شناسی هنر معماری در سرزمین های اسلامی

نویسنده: جان هواگ - هانری مارتن
مترجم: پرویز ورجاوند
ناشر: علمی و فرهنگی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 277
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1375 - دوره چاپ: 2

کمیاب  - کیفیت : درحد نو
 

مروری بر کتاب 

مصور

کتاب سبک شناسی هنر معماری در سرزمین های اسلامی شامل ترجمه ی دو کتاب معماری اسلامی و هنر اسلامی است، که تکیه ی نخست بر ویژگی های اساسی هنر معماری و تأکید بر نقشه (پلان) و جنبه های ساختمانی و نحوه ی پوشش و تحلیل های گسترده تر سبک شناسی است در حالی که نوشته های کتاب دوم، به طور عمده، بر امر بررسی جنبه ها و عوامل مختلف شکل دهنده ی تزیینات معماری در سرزمین های اسلامی قرار دارد.

...یکی از باورهای مردم ایران زندگی شخصی و حرمت آن بوده که این امر به گونه‌ای معماری ایران را درون‌گرا ساخته‌است. معماران ایرانی با سامان دهی اندام‌های ساختمان در گرداگرد یک یا چند میان سرا، ساختمان را از جهان بیرون جدا می‌کردند و تنها یک هشتی این دو را به هم پیوند می‌داد.

معماران ایرانی با ساماندهی اندامهای ساختمان در گرداگرد یک یا چند میانسرا، ساختمان را ازجهان بیرون جدا می‌کردند و تنها یک هشتی این دو را به هم پیوند می‌داد. خانه‌های درونگرا در اقلیم گرم و خشک، همچون بهشتی در دل کویر هستند، فضای درونگرا مانند آغوش گرم بسته‌است واز هر سو رو به درون دارد.

بخش بیرونی، آذین‌های بیشتری نسبت به اندرونی داشت. معماران حتی در ساختمان‌های برونگرا مانند کوشک میان باغ‌ها، نیز درونگرایی را پاس می‌داشتند. کوشک‌ها ساختمانهایی برونگرا بودند که گرداگرد آن‌ها باز بود و از هر سو به بیرون باز می‌شدند. بیشتر خانه‌های غربی یا شرق آسیا چنین هستند..

ویژگی معماری غیرقابل انکار آثار و ابنیه‌ای مانند خانه، مسجد، مدرسه، کاروانسرا، حمام و غیره مربوط به خصوصیت درون گرایانه آن است که ریشه‌ای عمیق در مبانی و اصول اجتماعی –فلسفی این سرزمین دارد.

درون‌گرایی در جستجوی حفظ حریم محیطی است که در آن شرایط کالبدی با پشتوانه تفکر، تعمق و عبادت به منظور رسیدن به اصل خویش و یافتن طمانینهٔ خاطر و آرامش اصیل در درون، به نظمی موزون و متعالی رسیده‌است. به‌طور اعم و بر اساس تفکر شرقی و در سرزمینهای اسلامی؛ جوهر فضا در باطن است و حیاط درونی، به وجود آورنده اساس فضا است.

در معماری ایران تلاش می‌شده کار بیهوده در ساختمان‌سازی نکنند و از اسراف پرهیز می‌کردند. این اصل هم پیش از اسلام و هم پس از آن مراعات می‌شده‌است. در قرآن آمده «مؤمنان، آنانکه از بیهودگی روی گردانند». در زیگورات چغازنبیل از ۱۲۵۰ پیش از میلاد، می‌توان کاربرد کاشی را دید. در این ساختمان، اِزاره دیوارها را با کاشی آبی آمود کرده‌اند. چون هنگام رفت و آمد مردم، برخورد به پای دیوار بیشتر بوده‌است، و چون خشت در برابر باران آسیب می‌دیده، نمای ساختمان را با آجر پوشانده‌اند....

فهرست

دوران شکل گیری و تکوین
معماری در افریقای شمالی و اسپانیا
معماری در مصر
معماری اسلامی در دوران حکومت ترک ها
مکتب عثمانی
مکتب ایرانی
مکتب هند و مسلمان
عناصر معماری
عناصر تزیینی

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات