دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

سبب شناسی و درمان ترس های مرضی

سبب شناسی و درمان ترس های مرضی

نویسنده: مهناز حاجلو
ناشر: قصیده
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 132
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1385 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

فوبیا یا ترس مرضی نوعی اختلال اضطرابی است که باعث می شود فرد ترس شدید و غیرمنطقی نسبت به یک وضعیت، موجودات زنده، مکان یا شی را تجربه کند. فرد مبتلا اغلب زندگی خود را به گونه ای طراحی می کند تا از خطرناک بودن عوامل ترس پیشگیری کند و از آن اجتناب می نماید.

ترس مرضی نوعی اختلال روانی قابل تشخیص است و جدی تر از احساس ترس ساده می باشد و محدود به ترس از محرک های خاص نیست.فرد هنگام مواجهه با منبع ترس خود، دچار پریشانی شدید خواهد شد. این فوبیا می تواند مانع از عملکرد عادی فرد شود و گاهی منجر به حملات هراس (پانیک) شود.علیرغم اینکه افراد می دانند ترس آن ها غیر منطقی است، اما آن ها نمی توانند واکنش ترس خود را کنترل کنند. علائم این بیماری ممکن است شامل تعریق، درد قفسه سینه و خواب رفتگی دست و پاها و سوزن سوزن شدن اندام ها باشد. درمان می تواند شامل دارو و رفتار درمانی باشد.

اضطراب يك احساس طبيعي براي انسان به حساب مي آيد همه ما آن را وقتي با موقعيتهاي تهديد كننده يا دشوار روبرو مي شويم، تجربه مي كنيم.   مردم اغلب اين احساس را استرس ( فشار روحي) مي نامند اما واژة استرس مي تواند براي دو معني مختلف بكار گرفته شود. از يكسو عواملي كه ما را مضطرب مي سازند و از سوي ديگر واكنش ما به اين عوامل. اين امر سبب مي شود اين واژه گمراه كننده باشد و لذا ما اين واژه را استفاده نخواهيم كرد.    

افراد مبتلا به اختلال وحشت زدگی به صورت ناگهانی و غافلگیرانه دچار حمله های شدید ترس می شوند. در این حمله های ترس، فرد احساس می کند که از پا درآمده و نمی تواند خود را کنترل کند. شروع آنها ناگهانی است و معمولا ظرف ۱۰ دقیقه به اوج می رسند و با مجموعه ای از نشانه های آزار دهنده مشخص می شوند: 

  تنگی نفس، تپش قلب، حالت تهوع، درد سینه، احساس خفگی، سرگیجه، رعشه، بیم شدید، عرق کردن، ناراحتی معده، احساس کرختی یا مور مور شدن، احساس گر گرفتگی یا سرما، احساس واقعی نبودن خود یا محیط، ترس از مردن، دیوانه شدن یا از دست دادن کنترل. در فرد مبتلا چند مورد از این نشانه ها دیده می شود نه همه آنها.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات