كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 كد 139902 با تخفيف پنج درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان خرداد ماه جاری تقديم مي گردد.
سایه و شر در افسانه ها

سایه و شر در افسانه ها

نویسنده: ماری لوئیز فون فرانتس
مترجم: تورج رضا بنی صدر
ناشر: لیوسا
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 524
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1398 - دوره چاپ: 2

 

مروری بر کتاب

ماری لوئیز فون فرانتس، از بزرگ ترین صاحب نظران بررسی افسانه های کهن است که در فرهنگ های گوناگون دنیا ریشه دارند و توسط همه نسل ها بازگو می شوند. کتاب حاضر در دو بخش به موضوع سایه و شر در افسانه ها می پردازد. در بخش نخست از شرایط روان شناختی سایه، که قسمتی از سرشت متضاد انسان را در بر دارد، آگاهی می یابیم و در بخش دوم از ماهیت افسردگی ها، روان پریشی ها یا تسخیرشدگی ها باخبر می گردیم، و در صورتی که ضمیر آگاه مقهور چنین شرایطی شده باشد، با شیوه های رفتاری متنوع حمایتی یا شفابخشی آشنا خواهیم شد.

نویسنده با اتکا بر تجربه های گسترده ی خود در مقام تحلیلگر، گفته های پر اهمیت برآمده از دانش کهن را از دل قصه ها بیرون می کشد. اینکه انسان در برابر سایه اش چگونه رفتاری دارد، و بخش های رشد نیافته ی انسان و نیز قدرت های اهریمنی و پلید در قصه ها چگونه به تصویر کشیده می شوند و چطور می توان با آنها مبارزه کرد، پرسش هایی است که در کتاب، پاسخی در خور برای آنها خواهیم یافت.

این کتاب را می توان بر اساس دیدگاه روان شناسی یونگ تحلیل نمود. در این دیدگاه کهن الگوهای پنهان در روان آدمی جایگاه ویژه ای دارند و گاهی به گونه ای نمادین در خودآگاهی متجلی شده، نمود می یابند.  می توان خیر را نماد خودآگاهی آدمی و «شر» را نشانه «سایه» و ضمیر ناخودآگاه او دانست که در یک ساختار بسیار منسجم و منطقی به درگیری پرداخته و در نهایت به وحدت می رسند و کهن الگوهای متعددی چون آنیما، سایه، تولد ثانوی، سفر، آب، درخت و... در این کشمکش نقش ویژه ای دارند که در این مقاله به بررسی آن ها پرداخته می شود.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

سایه و شر در افسانه ها

  • ناشر: لیوسا
  • کد کتاب: 100745
  • موجودی: در انبار
  • 750,000ریال
  • 675,000ریال

برچسب ها: ماری لوئیز فون فرانتس, تورج رضا بنی صدر, اساطیر, افسانه ها, کهن الگو, آرک تایپ, روانشناسی یونگ, مقالات ادبی, مقالات روانشناسی, روانشناسی تحلیلی, سایه, کتاب سایه و شر در افسانه ها