منو
سبد خرید

سایه های گذشته

سایه های گذشته
درحال حاضر موجود نمی باشد
سایه های گذشته
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 147054- 68/2
  • وزن: 1.20kg
0 ریال

سایه های گذشته

نویسنده: رحیم نامو
ناشر: نشر آوا
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 633
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1359 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : افست

 

مروری بر کتاب 

مصور

کتاب سایه های گذشته رمانی گیرا، دلنشین، و عبرت آموز است در توصیف جامعه تویسرکان( زادگاه رحیم نامور )، و در حقیقت توصیفی است از جوامع ایرانی در اوان مشروطیت( اوایل قرن بیستم )، به صورت " مشتی از خروار " .

رحیم نامور مترجم، نویسنده، و روزنامه نگار و تحلیل گر بود. در جوانی زبان انگلیسی را ابتدا در همدان، و سپس در تهران در کالج انگلیسی ها به خوبی آموخت. " در چهارم خرداد ۱۳۳۱ هیات منصفه دادگاه کیفری تهران با اکثریت هشت رای در برابر ۴ رای، رحیم نامور ناشر روزنامه شهباز را از اتهام اهانت به شاه تبرئه کرد. محاکمه نامور دو روز طول کشید.رحیم نامور در دادگاه می گوید که در اینجا شخص شاکی را نمی بیند و اگر شاه شاکی پرونده است چرا در دادگاه حضور نیافته و شکایت خود را دنبال نکرده است.

شکایت هم به خط و امضای شخص شاکی نیست و دادگاه نباید میان مردم فرق بگذارد، شاه یک فرد است و من هم یک فرد. باید هر دو در دادگاه در جایگاه خود حضور داشته باشیم. مقام جای خودش را دارد.صرف نظر از مقام، من و شاه دو تبعه یک کشور هستیم. در پایان جلسات، اکثریت هیات منصفه نظر داد که اشاره مقاله به «دربار» است که یک بنیاد مملکتی است و هدف انتقاد بوده، نه شخص شاه، و نامور تبرئه شد. نامور پس از مسافرت به چند کشور سرانجام به افغانستان رفت، و در کابل اقامت گزید، و در کهن سالی فوت کرد، و در بلند ترین تپه مشرف به کابل به خاک سپرده شد.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات