منو
سبد خرید

سال سی ؛ روزنگار مصور ایران پس از انقلاب اسلامی 1387-1357

سال سی  ؛ روزنگار مصور ایران پس از انقلاب اسلامی 1387-1357
درحال حاضر موجود نمی باشد
سال سی ؛ روزنگار مصور ایران پس از انقلاب اسلامی 1387-1357
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 148383 - 103/1
  • وزن: 6.00kg
0 ریال

سی سال

نویسنده: رضا طاهرخانی
ترجمه : صدف صحفی

ناشر: اوج
زبان کتاب: فارسی - انگلیسی
تعداد صفحه: 1390
اندازه کتاب: خشتی بزرگ سلفون - سال انتشار: 1391 - دوره چاپ: 1

کمیاب - کیفیت : نو ؛ نوشته تقدیمی دارد و لبه جلد کتاب سائیدگی مختصری دارد

 

مروری بر کتاب

روزنگار مصور ایران پس از انقلاب اسلامی 1387-1357

تمام گلاسه

حاوی 1367 عکس - تعدادی رنگی

این کتاب به همت رضا طاهرخانی و با همکاری بیش از 300 عکاس ایرانی تدوین شده است. عکس‏ها به شکل ترتیب تاریخی از سال 1357 آغاز شده و تا انتخابات ریاست جمهوری سال 1388 ادامه یافته است. "سال سی" که اولین نوع از کتب تاریخ مصور معاصر در ایران است به تمام وقایع مهم سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی سه دهه بعد از انقلاب اسلامی پرداخته است. نتیجه سه سال تحقیق و پژوهش گروه تولید کننده، فهرست جامعی از تمام رخدادهای ایران شد، بعد از آن برای یافتن تصویر هر یک از رخدادها به عکاسان مختلف ایرانی مراجعه و سه میلیون عکس را خریداری نمودند. در مرحله بعد عکسهای هر رخداد را امتیازبندی کردند و عکسهای ترجیح داده شده را برای به عکس نوشت و اصلاحات فنی اقدام نمودند.

مهندس رضا طاهرخانی مولف و مدیر این پروژه؛ عکس ها و بایگانی های جستجو شده برای انتخاب عکس های این مجموعه را بالغ بر پنج میلیون قطعه عکس ناب و نفیس برشمرد که از میان آنها پس از ماهها جلسات کارشناسی هنری و تاریخی توسط هیات داوران و یک شورای سیاست گذاری شش نفره نزدیک به 1400 قطعه عکس مهم و ارزشمند، انتخاب و پس از گذراندن مراحل فنی برای اصلاح و ترمیم در این کتاب قرار گرفته اند.به گفتۀ طاهرخانی این اثر ارزشمند ملی چکیده ای است از تاریخ معاصر کشورمان که ایران را از تمامی زوایای فرهنگی، هنری، سیاسی، اجتماعی، ورزشی، حوادث و سایر رویدادها و به صورت روزشمار نگاه کرده است. 

وی معتقد است انتشار این کتاب نقش مهمی در پر کردن خلا ملموس و مهم فقدان تاریخ نگاری هنری و حرفه ای در کشور دارد و کتاب « سال سی» می تواند پنجرۀ شفاف و عادلانه ای برای خواندش همه جانبه تاریخ ایران در 31 سال نخست استقرار خود باشدشاید برای رخدادی تصویری ثبت نشده باشد اما به جرات می گویم عکسی نبوده که خواسته باشیم به مناسبت رخدادی کار کنیم و به دست نیاورده باشیم. او البته "سال سی" را حاصل زحمات همه عکاسان و خبرنگاران تصویری دانست که با عکس های شان در این مجموعه حاضر هستند.

از ویژگی های این کتاب این است که از عکس سیاه و سفید تا تصاویر هفت رنگ آن با دقت بسیار اصلاح و تنظیم فنی شدند. از سوی دیگر انتشار کتاب عکس 1300 صفحه ای با حفظ کیفیت تصویر و کتابسازی مناسب اتفاقی بود که چاپخانه ها و صحافیها در ایران از انجامش سر باز می زدند، تا آنجا که کتاب روزنگار مصور ایران قرار شد در چین چاپ شود! اتفاقی که به همت گروه هنری و تولید این کتاب رخ نداد.

کتاب "سی سال" از اون دسته کتابهایی است که وقتی دست میگیری دیگه زمین گذاشتنش سخت میشه. البته زبان کتاب تصویر هست و عکسهای مستند داستان سی سال انقلاب رو برای ما روایت میکنه. عکسهای مستند که بین انها همه جور عکسی پیدا میشه. عکسهایی از خاندان سلطنتی و قبل از انقلاب، تا عکسهای مربوط به تظاهرات و انقلاب و جنگ و...

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات