منو
سبد خرید

ساسانیان در فارس

ساسانیان در فارس
درحال حاضر موجود نمی باشد
ساسانیان در فارس
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 112128 - 201/2
  • وزن: 0.40kg
  • UPC: 90
0 ریال

ساسانیان

عکاس: منصور صانع
ناشر: سازمان میراث فرهنگی
زبان کتاب: انگلیسی و فارسی
تعداد صفحه: 90
اندازه کتاب: خشتی گالینگور روکشدار - سال انتشار: 1384 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

حاوی تصاویر رنگی از آثار بر جا مانده از دوران ساسانیان در فارس

ساسانیان همان آخرین حکومت پیش از ظهور اسلام در ایران است که 427 سال بر ایران حکمرانی کردند. این حکومت در ابتدا شهر تیسفون در نزدیکی کردستان امروزی را به عنوان پایتخت خود قرار دادند اما بعدها اردشیر پاپکان، پایتخت را به منطقه‌ی فارس منتقل کرد. بنابرین در این منطقه نه تنها اوج شکوه یک تمدن ایرانی در قالب معماری هخامنشی دیده می‌شود، بلکه 8 اثر متعلق به ساسانیان نیز قرار دارد که هنوز رنگ و بوی تأثیری که ایران در زمان ساسانیان بر شرق و غرب عالم گذاشته است،

در دل این آثار قابل حس است. هنوز می‌توان رد معماری و هنر اروپا را در بنای اردشیر خوره و سنگواره‌های اردشیر دید. این هشت مورد فاخر از آثار ساسانیان در استان فارس در سال 2018 به عنوان بیست‌وسومین اثر ایرانی و تحت عنوان " چشم انداز باستانی ساسانیان در فارس " در فهرست میراث جهانی یونسکو وارد شد. با کی سفر همراه باشید تا با یکی دیگر از آثار باشکوه ایرانی در لیست یونسکو آشنا شوید.

5 مورد از این آثار که عبارتند از قلعه دختر ، سنگ نگاره های شاهنشاهی اردشیر پاپکان ، سنگ نگاره‌های پیروزی اردشیر بر اردوان ، اردشیر خوره و کاخ اردشیر در شهرستان فیروز آباد قرار دارند. برای دسترسی به فیروزآباد از تمام مناطق کشور به جز سه استان بوشهر و هرمزگان و خوزستان باید ابتدا به شیراز بروید و سپس بزرگ‌راه شماره‌ی 65 را حدود 100 کیلومتر به سمت جنوب طی کنید تا به فیروزآباد برسید. در مسیر خود می‎توانید از باغ ارم که یک باغ ایرانی ثبت شده در میراث جهانی یونسکو است دیدار نمایید)

اما فیروزآباد روی بزرگ‌راه شماره‌ی 94 نیز قرار دارد که بوشهر را به بندرعباس متصل می‌کند و بنابرین از استان هرمزگان باید این بزرگ‌راه را به سمت غرب برانید، از استان بوشهر به سمت شرق و از استان خوزستان باید ابتدا به شهر بوشهر بروید.

2 مورد از این آثار که شامل شهر و غار بیشاپور هستند، در محوطه‌ی باستانی بیشاپور در محدوده‌ی شهرستان کازرون قرار دارند. برای دسترسی به این محوطه‌ی باستانی به طور کلی برای نواحی مختلف ایران 4 راه وجود دارد. راه اول که از شیراز می‌گذرد، مخصوص شهرهای شرقی و جنوب شرقی ایران است که پس از رسیدن به شیراز باید از طریق بزرگ‌راه شماره‌ی 86 به سمت شهر قائمیه برانید.

راه دوم مخصوص شهرهای شمالی کشور، تهران، اصفهان و شمال غرب کشور است که از شهر یاسوج و از طریق بزرگ‌راه‌های شماره‌ی 55 و 86 می‌توان به کازرون رسید. راه سوم مخصوص استان‌های کرمانشاه، ایلام و خوزستان است و باید ابتدا به بهبهان رفت و از آنجا از طریق بزرگ‌راه شماره‌ی 86 به کازرون رسید. راه آخر هم مخصوص استان بوشهر است که اگر بزرگ‌راه شماره‌ی 55 را به شمال پیگیری کرد، می‌توان به کازرون رسید.

اما مورد آخر که در سروستان قرار دارد، یک کاخ است. سروستان شهری کوچک در 85 کیلومتری جنوب شرقی شیراز است و روی بزرگ‌راه شماره‌ی 86 قار دارد که شیراز را به سیرجان متصل می‌کند. بنابرین برای رسیدن به این شهر از اکثر نقاط ایران بجز استان های خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، کرمان و هرمزگان، ابتدا باید به شیراز بروید و اگر از استان‌های اشاره شده قصد سفر به سروستان را داشته باشید باید از سیرجان، 300 کیلومتر به سمت غرب برانید.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات