کتاب ساسانیان فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب تاریخ و جغرافیای ایران انتشارات خانه تاریخ و تصویر ابریشمی

ساسانیان

نویسنده: فرشاد ابریشمی
مترجم : رعنا خزاعی

ناشر: خانه تاریخ و تصویر ابریشمی
زبان کتاب: انگلیسی و فارسی
تعداد صفحه: 70
اندازه کتاب: خشتی - سال انتشار: 1390 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

حاوی تصاویری از آثار بر جا مانده از دوران ساسانیان به همراه توضیحات به زبانهای انگلیسی و فارسی

سلسله ساسانیان با تلاش اردشیر پاپکان سال 226 میلادی تاسیس گشت و حدود چهارصد سال یکی از دو دولت بزرگ جهان متمدن آن روز بود. مرزهای آن در مشرق تا دره رود سند و پیشاور و در شمال شرقی تا کاشمر نیز ادامه داشت.در شمال غربی تا کوههای قفقاز و دربند تا دریای سیاه و در غرب رود فرا ت مرز بین ایران و روم بود. دولت ایران در زمان ساسانیان از نظر نظامی و اجتماعی و اقتصادی و فرهنگی به جایگاه بالایی رسید و حتی پایتخت خود یعنی شهر تیسفون در نزدیک مرز غربی با امپراطوری روم بیزانس بوده است که هراسی از این بابت نداشتند.

آنها با مقتدرترین کشور هم عصرخود بارها جنگیده و بسیار بر روم پیروز شدند. در مشرق و شمال هم در مقابل اقوام بیابان گرد بسیار مقتدر ظاهر شد و کشور از غارت و تاخت و تاز آنان کاملا در امان بود.دانش طب و نجوم و موسیقی در حد والایی بود و نظان طبقاتی اولین بار در این دوره در بین مردم بوجود آمد.با حمله اعراب و جنگ قادسیه بسال 636 سپاه یزدگرد سوم شکست خورد و با مرگ وی بسال 652 میلادی در شهر مرو حکومت مقتدر و شکوهمند ساسانی به پایان رسید.به غیر از شهر تیسفون «مدائن» سه آتشکده آذر برزین مهر «ریوند خراسان » آتشگده آذر فرنبغ کاریان در فارس و آتشکده آذر گشنسب در تکاب آذربایجان از اهمیت مذهبی برخوردار بودند.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

ساسانیان

  • 50,000ریال
  • 45,000ریال

برچسب ها: فرشاد ابریشمی, رعنا خزاعی, تاریخ تمدن ایران, ساسانیان, آثار باستانی ایران, تاریخ ساسانیان, گردشگری, توریسم, کتاب ساسانیان