دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

ساختار و تاویل متن

ساختار و تاویل متن

نویسنده: بابک احمدی
ناشر: نشر مرکز
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 809
اندازه کتاب: وزیری سلفون - سال انتشار: 1380 - دوره چاپ: 5

 

مروری بر کتاب 

در این کتاب پیشگویانه اسم‌هایی آمد که در عرض سال‌های بعد به کرات در آثار و مقالات و نوشته‌ها و کتاب‌ها می‌آمد: میشل فوکو، ژاک دریدا، ژیل‌دلوز، یورگن هابرماس، هانس گئورگ گادامر، پل ریکور، تزوتان تودروف، امبرتو اکو، رومن یاکوبسن، ویلهلم دیلتای، ژرژ باتای رولان بارت، ژولیا کریستوا و… به زودی بحث درباره متن و قرائت‌های آن از مرز نقد ادبی و حتی مباحث فلسفی فراتر رفت و روشنفکران دینی نیز در این باب کتاب و مقاله نوشتند، اما بحث‌های کتاب مذکور کار خود را کرده بود و شمار زیادی از علاقه‌مندان و نویسندگان جوان سراغ متن‌های دست اول و جدی رفتند

بخش نخست کتاب درباره ی تکامل تاریخی روش ساختاری پژوهش متون ادبی است.
بحث با زبانشناسی سوسور و منطق پیرس آغاز می شود و ادامه آن به شرح نظریه های ادبی اندیشگرانی می رسد چون شکلو فسکی، یا کوبسن،باختین، موکارو فسکی، اسپیتزر، پروپ، یولس، برمون و گرماس.
در بخش دوم اندیشه های بحث شده است که مهمترین نظریه پردازان ساختار گرا در سه دهه ی اخیر درزمینه بررسی متن ادبی ارائه کرده اند، متفکرانی چون لوی استروس، فوکو، بارت، ژنت، کریستوا و اکو.
بخش بعدی به روش شالوده شکنی متن می پردازد که دریدا پایه گذاشته است .

نقد این متفکر از « متافیزیک حضور» اندیشه های بلوم دمان و دیگر شالوده شکنان و نیز نظریه های ادبی فیلسوفان پسامدرنیست چون دلوز ولیوتار در این بخش آمده است. بخش آخر درباره ی تکامل تاریخی و مباحث اصلی آیین هرمنوتیک است. از روش تاویل متون مقدس تا آخرین آثار نظریه پردازان « مکتب دریافت متن». در این راه اندیشه های نیچه، فروید، هوسرل،هیدگر، گادمر، هرش، ریکور، آیزر و یاس درباره تاویل متن طرح شده است.


فهرست

• نشانه ها و شکل متن
• بررسی ساختاری متن
• شالوده شکنی متن
• تاویل متن

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات