کتاب ساختار نهاد دینی فاطمیان در مصر فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب جامعه شناسی ، تاریخ اجتماعی انتشارات علم

ساختار نهاد دینی فاطمیان در مصر

نویسنده:  فاطمه جان احمدی
ناشر: علم
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 360
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1388 - دوره چاپ: 1


مروری بر کتاب

فتح مصر، راه گسترش حیطة قدرت را برای خلفای فاطمی گشود. خلافت پرفراز و نشیب فاطمیان در مصر بالغ بر 200 سال به طول انجامید. یکی از مهم‌ترین عوامل تداوم این خلافت علاوه بر مبانی مشروعیت، بنیاد قوی اداری و سازمانی آن بود که به استقرار روال سیاسی و مذهبی آن، کمک شایان توجهی نمود. با فتح مصر، «امام خلیفة فاطمی» به آنجا وارد شد و با خود پیام مذهبی را آورد که باورهای مردم را متاثر ساخت.

رهبری مذهبی، عام‌ترین، فراگیرترین و بنیادی‌ترین نهاد سیاسی دولت فاطمیان بود که همة قدرت را در خود انباشته داشت. نگارنده در کتاب حاضر ضمن بیان کلیاتی در خصوص نهضت شیعی اسماعیلیه و حکومت فاطمیان به معرفی منابع و متون تاریخی عصر فطمیان پرداخته است. ساختار سیاسی اندیشه‌ای، کارکرد دینی و اندیشه‌ای مذهب اسماعیلیه، ساختار قدرت مذهبی خلافت فاطمیان در مصر، و ساختار دیوانسالاری دینی از دیگر موضوعات کتاب است.

اهداف پژوهشی نیز عبارت‌اند از: تبیین مبانی مشروعیت فاطمیان و تشریح دعاوی مذهبی آنان و بازنمایی آنچه توانست در تقابل با عباسیان موثر باشد؛ و تشریح ساختار قدرت سیاسی مذهبی فاطمیان و ارتباط این ساختار با دیرپایی حکومتشان.

دولت فاطميان در سال 297ه در افريقيه شكل گرفت. حضور حدوداً 65 ساله ايشان در آن ديار عمدتاً به جنگ و نزاع با مخالفان و پاره‌اي از آن به تحكيم قدرت و بقاي خود سپري شد. دولت‌مردان فاطمي با آگاهي از اوضاع آشفته مصر بعد از مرگ كافور اِخشيدي (357ـ 355ه)، جوهر صِقلي (سيسيلي)، سردار معروف خود را مأمور فتح مصر نمودند و او در 358ه وارد مصر گرديد. وي چهار سال والي مصر بود تا اين‌كه در 362ه المُعزّ فاطمي (365ـ341ه) رسماً پا به مصر گزارد و مرحله دوم دولت ايشان آغاز شد.

فاطميان نفوذ ديني خود را بعد از مصر و افريقيه، در سرزمين‌هاي شام، ماوراءالنهر، هند، يمن و حجاز گسترش دادند، اما هرگز به فتح سرزمين‌هاي شرقي جهان اسلام در آن سوي شام موفق نشدند؛ لذا نتوانستند به هدف اساسي خود (اتحاد دنياي اسلام تحت يك خلافت شيعي به پيشوايي خليفه فاطمي) برسند، اگر چه در كسب اهداف خود توفيقات زيادي به دست آوردند.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

ساختار نهاد دینی فاطمیان در مصر

  • ناشر: علم
  • کد کتاب: 100875- 108/5
  • موجودی: در انبار
  • 250,000ریال

برچسب ها: فاطمه جان احمدی, تاریخ اجتماعی اسلام, علویون, فاطمیون, خلفای فاطمی, اسماعیلیان, حسن صباح, تاریخ اسلام, تاریخ شیعه, کتاب ساختار نهاد دینی فاطمیان در مصر