كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
سابقیه

سابقیه

نویسنده: عبدالعلی فرمان فرماییان
ناشر: آگاه
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 115
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1356 - دوره چاپ: 1 

کمیاب - کیفیت : عالی ~ درحد نو

 

مروری بر کتاب 

مجموعه داستان

برخلاف پيش تصوري كه تبار و شغل فرمانفرماييان وجود دارد، در اين كتاب با نويسنده‌اي متفاوت، مبتكر و خوش‌ذوق كه مسائل ايران و جامعه بين‌المللي را از سه زاويه مختلف طبقه فرودست، طبقه فرادست، حكومت و جامعه منتقد نخبه در قالب داستان يا يادداشت سياسي نگاه مي‌كند، مواجه هستيم. نويسنده در مجموعه سابقيه نيم نگاهي به وضعيت خاندان‌هاي سرشناس دوره قاجار و اوايل پهلوي دارد و تا جايي كه مي‌خواسته يا مي‌توانسته، نگاهي انتقادي و واقع بينانه و به ندرت توام با شكوه‌نمايي و نوستالوژي از آن دوران سپري شده به خواننده ارايه مي‌كند. نثر فرمانفرماييان اگر چه كم و بيش به نثر رايج ادبي و ژورناليستي دهه‌هاي سي و چهل ادبي ايران شبيه هست، ولي به جرات مي‌توان گفت كه اين نويسنده كم‌كار و كمتر شناخته شده، روش خاص خود را در نوشتن داشته و از آثار ديگران كپي كاري و پيروي نكرده است....

...راوی درباره‌ی باغ مشهور سابقیه از باغ‌های مرحوم سابق الملک که از خویشان اوست و این که سالی یک‌بار به منظور دست‌بوسی سابق‌الملک به همراه خانواده به این باغ می‌رفته، نیز سخنان سابق‌الملک درباره‌ی باغ ایرانی، سخن می‌گوید.

به تصریح راوی: "به هر طرف که نگاه می‌کردم و لای هرکتابی را که باز می‌کردم، به یاد سابقیه می‌افتادم. البته طبیعی بود. می‌دیدم که نقش تمام کاشی‌کاری‌ها و تمام قالی‌بافی‌ها و تمام نقاشی‌های اصفهان، حرف تمام شعرا و نویسندگان فارسی و کار تمام هنرمندان ایرانی و خلاصه آن‌جه که تمدن ما را تشکیل می‌دهد، در اطراف باغ و بوستان و گلستان دور می‌زند.

حتی لا‌به‌لای حروف عربی قرآن را گل‌‌های فارسی تذهیب می‌کنند. گمان می‌کنم اگر مرحوم سابق‌الملک زنده مانده بود و از همان حرف‌ها به گوشم می‌خواند، کم کم معتقد می‌شدم که حقیقتا باغ، هسته‌ی مرکزی هر تمدنی را تشکیل می‌دهد و بالنتیجه ما ایرانی‌ها، استادان باغ‌ساز، کاشی‌کار، قالی‌باف و شعرپرداز از همه‌ی دنیا متمدن‌تریم....

عبدالعلي فرمانفرماييان، پس از يك ازدواج ناكام با خانمي يوناني، با خانم فاطمه سودآور ازدواج كرد. همسر ايراني او، خود چهره فرهنگي و اجتماعي سرشناس و فرزند مرحوم صمد سودآور بازرگان سرشناس و نوه دختري حاج‌آقا حسين ملك است. خانم سودآور علاوه بر اقدامات علمي و فرهنگي و خيريه خود، به نشر آثار همسر مرحوم خود، از جمله كتاب سابقيه اهتمام داشته است.

دوران تولد و كودكي عبدالعلي فرمانفرماييان، با مصيبت دستگيري و قتل برادر و مرگ پدر توام شد، مرگ او نيز ناگهاني و تراژيك بود. او در 13 بهمن 1351، در سن 38 سالگي، بر اثر سقوط بهمن در پيست اسكي شمشك كشته شد. آنچه از زندگي عبدالعلي فرمانفرماييان در مآخذ موجود به ‌جا مانده، اغلب حول محور نكته كوچك‌ترين پسر فرمانفرما بودن يا فعاليت‌هاي اقتصادي و صنعتي او و تحت تاثير شهرت و آثار مربوط به خاندان او است. با اين همه، كمتر كسي از ابعاد فعاليت‌ها و دلمشغولي‌هاي فرهنگي و ادبي او و به ويژه، سابقيه، مجموعه داستان جذاب و كم‌نظير او آگاه است.

سابقه نشر مجموعه داستان سابقيه خودش سابقه‌اي دارد. مجموعه داستان‌هاي تاريخي - اجتماعي عبدالعلي فرمانفرماييان، براي نخستين‌بار در اواخر سال 1356 در 115 صفحه توسط انتشارات آگاه در تهران به چاپ رسيد. نام سابقيه هم از يكي از داستان‌هاي كوتاه كتاب گرفته شده كه الهام گرفته شده از يك نام خيالي از يك عمارت قديمي قاجاري در تهران است.

فهرست

سابقيه
عقيم
محاوره
گذرگاه
نظري به امريكا
امريكاي 1970
شتر گاو پلنگ
نظري به چين

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

سابقیه

  • ناشر: آگاه
  • کد کتاب: 118624 - 47/6
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: عبدالعلی فرمان فرماییان, داستان های کوتاه فارسی, داستان های تاریخی, کتاب سابقیه