منو
سبد خرید

ز گفتار دهقان ؛ شاهنامه فردوسی به نظم و نثر

ز گفتار دهقان ؛ شاهنامه فردوسی به نظم و نثر
درحال حاضر موجود نمی باشد
ز گفتار دهقان ؛ شاهنامه فردوسی به نظم و نثر
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 150797 - 78/3
  • وزن: 1.00kg
0 ریال

ز گفتار دهقان ؛ شاهنامه فردوسی به نظم و نثر

نویسنده: حکیم ابوالقاسم فردوسی - اقبال یغمائی
ناشر: توس
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 592
اندازه کتاب: وزیری سلفون - سال انتشار: 1384 - دوره چاپ: 4

 

مروری بر کتاب

شاهنامه از نظر حفظ روایات کهن ملی و همین‏طور تاثیر شدید آن در نگهداری زبان فارسی دری،بزرگترین سرمایه‏ ی‏ فرهنگ ملی ایران و عصاره و چکیده ‏ی تمدن و فرهنگ قوم ایرانی است.

شاهنامه یک کتاب انسانی است؛نه‏ تنها حماسه‏ ی،ساکنان ایران، بلکه حماسه‏ ی بشر پوینده را می ‏سراید که با سرنوشت قهار دست‏ و پنجه نرم می‏ کند.شاهنامه از یک ‏سو تعارض و از سوی دیگر تعادل بین جسم و روح را می ‏سرایید.تعارض از این نظر که بشر پای‏بند و وابسته به جسم آسیب‏ پذیر خویش‏ است و از سوی دیگر روح آرزو پرور و اوج گیرنده دارد.در این‏ کشمکش بین روح و جسم،انسان فرزانه مقهور نمی ‏شود بلکه می‏ کوشد تعادلی ایجاد کند،و این آیین زندگی است.

این است سرمشقی که پهلوانان برجسته‏ ی شاهنامه به ما می ‏دهند.بزرگی آن در این است که زندگی را دوست دارند (به تصویر صفحه مراجعه شود) بی‏ آنکه از مرگ بترسند و از عمر بهره می ‏گیرند بی ‏آنکه‏ بی‏ اعتباری جهان را از یاد ببرند. دیگر آن‏که شاهنامه یک اثر ادبی بی‏ نظیر است.زیبایی و ابهت کلام فردوسی و بلندی‏ فکر او،حد نهایی توانایی بشر را در سخن گفتن می‏ نماید.

شاهنامه فردوسی چنان سرشار از اندیشه‌های ژرف، نگاه گسترده و والای انسانی به رویدادهاست که کشف و درک آنها به زمان، تجربه و دانش کافی نیاز دارد. از سوی دیگر خانواده‌های ایرانی دوست دارند که فرزندانشان دل در گرو فردوسی و شاهنامه او بگذارند و با شناخت هویت تاریخی خود، ویژگیهای انسانی را از پهلوانان و قهرمانان اسطوره‌ای و حماسی و تاریخی آن بیاموزند. برای دستیابی به چنین هدفی است که ادبای کشور ما گاهی به بازنویسی داستانهای شاهنامه می‌پردازند تا راه آشنایی با این اثر را هموار سازند.

زمانی که به عنوان هدیه تولد نوه ده ساله‌ام سپهر قول دادم که هر شب داستانی از شاهنامه را برایش بخوانم پس از جستجو در میان بازنویسیهای موجود، زگفتار دهقان کار اقبال یغمایی را انتخاب کردم، زیرا هم خلاصه داستان به نثری ساده و نزدیک به اصل نوشته شده بود و هم بخشهایی از آن به نظم بود، چنین شد که طی چند ماه، هر شب، من و نوه‌هایم (نوه بزرگترم سارا نیز به جمع ما پیوست) شاهنامه را به نثر و نظم خواندیم و به گفتگو درباره داستانهای آن پرداختیم و این گونه هدیه دادن در خانواده را نیز رسم کردیم.

اکنون که زگفتار دهقان به شکل جدید آن آماده چاپ و نشر شده است، فکر کردم به خانواده‌ها این شیوه هدیه دادن را پیشنهاد کنم. شاید که هر دویا سه نسل با هم آثار ادب فارسی را بخوانند و لذت ببرند و از حکمت بی‌پایان آن بهره بگیرند.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات