منو
سبد خرید

زیر نگاه پدر

زیر نگاه پدر
درحال حاضر موجود نمی باشد
زیر نگاه پدر
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 65554 - 22/7
  • وزن: 0.33kg
  • UPC: 20
0 ریال

زیر نگاه پدر

نویسنده: مهرماه فرمانفرماییان
ناشر: کویر
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 330
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1387 ~ 1383 - دوره چاپ: 3 ~ 1

 

مروری بر کتاب

خاطرات مهرماه فرمانفرماییان از اندرونی

کتاب مورد نظر مربوط به خاطرات مهرماه فرمانفرماییان، یکی از دختران عبدالحسین میرزا فرمانفرما، از همسر کرمانشاهی اش بتول خانم میباشد. این کتاب ، دارای یک پیشگفتار و بیست و شش فصل و همچنین چندین عکس خانوادگی و تصویر دستخط فرمانفرما خطاب به نگارنده میباشد.

در شبهای طولانی زمستان اروپا، دور از سرزمین مادری و خانوادۀ خود، دور از مردمانی که هم زبان و هم نژاد بودند، دوراز محیطی که قبولم داشتند، درغم و اندوه فرو رفته بودم، به گذشتۀ روشن و زیبای خود میاندیشیدم ... معنی سرگردانی، بی ریشه بودن در اروپا را با تلخی درک میکردم ... در اندیشۀ خود روزهای روشن آفتابی...اتفاقات کوچک و خوش روزمره یا مصیبتهای بزرگ اندوه زا از نظرم می گذشتند.

همه را دوست داشتم همه را با عشق به خاطر میآوردم... به خاطرم رسید که خاطرات شیرین گذشته را ثبت کنم مبادا محو شوند و آنها نیزاز دستم بروند، این بود که شبها گوش جانم را به گذشته میسپردم و آنچه را میشنیدم ثبت میکردم.

او کتاب خاطرات خود را به "زنان و مادران ایرانی، چه در حرمسرای شاهی، چه در اندرونی های بزرگان و چه در خانه های کوچک، به آنانی که پشت دیوارهای بلند خانه های خود عمرشان را با فداکاری و گذشت در انزوای دشوار اندرونی ها به تربیت فرزندان و اداره امور خانواده و یاری مردانشان سپری کردند، تقدیم میکند.

خاطرات مهرماه فرمانفرماییان شامل دوران کودکی در شهرهای محل ماموریت پدرش چون تهران و شیراز و... است. او به ذکر خاطره از دوره اقامت اجباری خانواده اش در اصفهان به علت دستگیری فرمانفرما و همچنین خاطرا ت مختلف از خواهران و برادران تنی و ناتنی اش، همسران فرمانفرما، آداب ورسوم خانواده، معلمان، دایگان و... می پردازد.

در فصل نهم کتاب باعنوان مدرسه با تحصیلات او و خواهرانش در خانه و مدرسه به سبک جدید آشنا میشویم و در فصل آخر کتابش با نام سرنوشت، ازدواجش را با محسن رئیس شرح داده است. در مجموع کتاب خاطرات مهرماه فرمانفرماییان گزارشی از اوضاع اجتماعی و زندگی خانوادگی اوست و از سیاست در این خاطرات خبری نیست.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات