کتاب زیراندازهای ارمنی باف ایران فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب تاریخ و جغرافیای ایران انتشارات تاریخ ایران

زیراندازهای ارمنی باف ایران

نویسنده: مایرنی هواساپیان
ناشر: تاریخ ایران
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 286
اندازه کتاب: وزیری گالینگور روکشدار - سال انتشار: 1386 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

مصور رنگی - چاپ نفیس

مایرنی هواساپیان در سال ۱۳۴۶ در تهران متولد شد. در سال ۱۳۷۵ وارد دانشگاه الزهراء شد و در رشته صنایع دستی به تحصیل پرداخت. از آنجا که به فرش و دیگر دستبافته‌ها علاقه‌مند بود موضوع پایان نامه خود را بررسی زیراندازهای ارمنی باف ایران انتخاب نمود.
جغرافیای قالی ارمنی باف در ایران

ـ منطقه فریدن (پریا):
در ۱۵۰ کیلومتری باختر شهر اصفهان قرار دارد و شامل دو بخش است:
۱. داران (شامل چهار دهستان ورزاق، گرجی، چادگان و کرچامبو)
۲. آخورا (شامل دو دهستان موگوئی و چنارود)
تعدادی از مهم‌ترین روستاهای ارمنی‌نشین این منطقه عبارتند از: قلعه گریگور، دارابورد، آریگان، روستای موکل سنکرد، پونستان، ذرنه (بولوران)، خوی‌گان پایین، خوی گان بالا، خونگ، هاران، نحاکرد، میلاکرد، شوریشکان، سنگباران، سوران و . . . از صنایع دستی این منطقه می‌توان قالی، گلیم دو روی ساده و نقشدار، ماشتا (نوعی روانداز که بر روی کرسی می‌انداختند) و جاجیم را نام برد. ارامنه این منطقه همچنین به زرگری، قلمزنی و کنده‌کاری روی سنگ مشغول بودند.

هنر قاليبافي ارامنه با كوچ اجباري آنها به ايران، راه پيدا كرد. ارامنه روستانشين، پشم گوسفند را كه ماده اساسي قاليبافي است به صورت سنتي ريسيده و با مواد گياهي رنگزا كه در طبيعت يافت ميشود، رنگ ميكردند و سپس با آن قالي دستباف توليد ميكردند. اينكار در كنار فعاليتهاي كشاورزي و دامپروري انجام ميگرفت. بارها سياحان و محققان انگليسي و آمريكايي در روستاهاي ارمني نشين ايران به جستجو پرداختند و قالي ارمني باف ايران را از نظر نقش طرح، هماهنگي نقش و رنگ و مرغوبيت جنس الياف تمجيد نمودند.
    در دوران شاه عباس، هنر قالي ايران به اوج خود رسيد. در آن زمان به سفارش دولت لهستان، قاليهايي مشهور به پولونز طراحي و بافته شد كه به عقيدة مانيا قازاريان در كتاب قالي ارمني، توسط طراحان ارمني به سبك باروكو انجام ميشده است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

زیراندازهای ارمنی باف ایران

  • 550,000ریال

برچسب ها: مایرنی هواساپیان, هنرهای دستی, تاریخ هنر ایران, فرش, گلیم, ارمنستان, ایرانیان ارمنی, تاریخ هنر ارمنستان, کتاب زیراندازهای ارمنی باف ایران