کتاب زیبا شناسی فروشگاه اینترنتی آی کتاب :  iketab کتاب جامعه شناسی ، تاریخ اجتماعی انتشارات سخن

زیبا شناسی

نویسنده: ژان برتلمی
مترجم: احمد سمیعی (گیلانی)
ناشر: سخن
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 600
اندازه کتاب: وزیری سلفون - سال انتشار: 1392 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب 

این کتاب دربردارندۀ سه بخش با عناوین «روان شناسی هنر»، «پدیدارشناسی هنر» و «فلسفۀ هنر» است. در این بخش ها به ترتیب از فرآیند تکوین اثر هنر با شاخه های اصلی هنر (شعر، نقّاشی، موسیقی) و رابطۀ هنر با انسان و مابعدالطبیعه و اخلاق و دین گفتگو می شود. نویسنده در هر مبحث، آرای گوناگون را با شواهد متعدّد مطرح می کند و در پایان با جمع بندی دیدگاه ها و تحلیل انتقادی، نظر خود را با رویکرد استدلالی عرضه می کند. منابع هر فصل و نمایۀ کتاب وسعت و تنوع اعجاب آور مطالعات نویسنده و دامنۀ فراگیر تفحص و استقصا و …

زیبایی‌شناسی یکی از رشته‌های فلسفه است که به عنوان نظریه تأمل در داوریهای زیبایی‌شناختی تعریف می‌شود. زیبایی‌شناسی، قابلیتی است برای درک بهتر اجسام و باعث تغییر در نگرش می‌گردد.هدف زیباشناسی این است که چگونگی محیط اطراف و جایگاه شخص در محیط اطراف را به معنای واقعی درک کند. همان نقشی که عقل در علم اخلاق دارد، ذوق و سلیقه در علم زیبایی‌شناسی ایفا می‌کند.

فیلسوف‌ها و هنرمندان از ابتدای تاریخ بر سر زیبایی اختلاف نظر داشتند به صورتی که افلاطون زیبایی را هماهنگی اجزا با کل می‌دانست و آن را به دو نوع زیبایی طبیعت و موجودات زنده و زیبایی هندسه، خط و دایره تقسیم می‌کرد. او معتقد بود که زیبایی طبیعی نسبی است، در حالی که زیبایی هندسی یا آنچه به دست بشر ساخته می‌شود مطلق است و آنچه در نظریه افلاطون، زیبایی هندسی نامیده شده را لوکوربوزیه زیبایی مهندسی نامیده است. هگل بر اساس نظریات افلاطون، قائل به دو نوع زیبایی طبیعی و هنری بود. از قرن هیجدهم به بعد، مفهوم زیبایی بیشتر جنبه روانشناسی به خود گرفت و در ارتباط با ادراک دیده شد. از آنجایی که عوامل روانی و اجتماعی بر ادراکات انسان اثرات مهمی بر جای می‌گذارند، در احساس او از زیبایی نیز موثرند.

ارزش زیبایی شناختی یک فضا هنگامی قابل ادراک می‌شود که بتواند خود را به عنوان یک موجود مستقل از ذهن برای ناظر مطرح کرده و ذهن او را به فعالیت وادارد.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

زیبا شناسی

  • ناشر: سخن
  • کد کتاب: 29472
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: ژان برتلمی, احمد سمیعی (گیلانی), زیبایی شناسی, فلسفه هنر, جامعه شناسی هنر, جامعه شناسی فلسفی, کتاب زیبا شناسی