منو
سبد خرید

زیبایی شناسی و مسائل هنر از دیدگاه ابوحیان توحیدی

زیبایی شناسی و مسائل هنر از دیدگاه ابوحیان توحیدی
زیبایی شناسی و مسائل هنر از دیدگاه ابوحیان توحیدی
200,000 ریال
  • موجودی: موجود
  • مدل: 101094 - 83/5
  • وزن: 0.30kg

زیبایی شناسی و مسائل هنر از دیدگاه ابوحیان توحیدی

نویسنده: حسین الصدیق
مترجم: سید غلامرضا تهامی
ناشر: موسسه فرهنگی هنری و انتشارات بین المللی الهدی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 259
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1383 - دوره چاپ : 1

 

مروری بر کتاب

زیبایی‌شناسی مجموعه روش‌ها و ابزارهای معرفتی است که به کمک آن می‌توان جهت‌گیری و گرایش انسان در برابر پدیده‌های جهان و جامعه را در چارچوب عقاید دینی بررسی کرده و آن را به صورت‌های مختلف، از رفتار روزانه تا انواع هنرها بیان کند. بنابراین اگر بخواهیم مفهوم زیبایی را در هر جامعه بررسی کنیم باید مجموعه روابط اجتماعی و فرهنگی را که نتیجه تکامل اجتماعی و تاریخی ‌آن جامعه است مطالعه نماییم. این تکامل نیز به نوبة خود با تاریخ، فرهنگ، سیاست، اقتصاد، آداب و رسوم و نظام اخلاقی و فکری و زیبایی‌شناسی آن جامعه مرتبط است.

نویسنده نخست به رابطه زیبایی شناسی با جامعه می پردازد و در ادامه، اصول و مبانی زیبایی در زندگی اعراب از عصر جاهلیت تا پایان قرن چهارم هجری را مورد بررسی قرار می دهد تا ما را با فضای فرهنگی و اجتماعی عصر توحیدی آشنا سازد. معرفی ابو حیان توحیدی و آثارش ، مشرب فلسفی و مذهب دینی وی و نیز منابع و مآخذ نظریات زیبایی شناختی او بخشهای دیگر درآمد را تشکیل می دهند.

فصل اول کتاب به معرفی نظریه معرفت و ماهیت و طبیعت زیبایی اختصاص یافته است. نویسنده پس از بررسی ماهیت زیبایی ، به بیان دیدگاه های توحیدی درخصوص انواع زیبایی پرداخته و رابطه بین مفاهیم سودمندی و زیبایی را بررسی می نماید.

عنوان فصل دوم کتاب آفرینش هنری است. نویسنده ابتدا طبیعت نوآوری را مورد مطالعه قرار می دهد و سپس به نقش الهام در فرآیند آفرینش هنری می پردازد و رابطه الهام با علم و عمل را مورد بررسی قرار می دهد. وی معتقد است هرگاه الهام با علم و عمل همراه شود، انسان به آفرینندگی صنعتی و هنری دست می یابد.

نویسنده در فصل سوم کتاب با عنوان ذوق زیبایی شناختی ، به بررسی واکنشهای روانی و فیزیولوژیکی انسان در مواجهه با یک اثر یا پدیده زیبا می پردازد و پرسش و پاسخ های توحیدی با استادانش ، مسکویه و ابو سلیمان منطقی را مطرح می سازد و در ادامه این فصل ، به بررسی روند درک زیبایی و عوامل مؤثر بر آن می پردازد.

فصل چهارم کتاب به طبقه بندی هنرها اختصاص یافته است و مطالب آن در چهار بخش وحدت هنرها، صورت هنری ، خط عربی و موسیقی گنجانده شده و آراء توحیدی و استادانش پیرامون موارد فوق عنوان گردیده است.

نوشتن نظر

توجه: HTML ترجمه نمی شود!
بد خوب