دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

زوال دولت نادری

زوال دولت نادری

نویسنده: بابک کاظمی
مقدمه : رضا شعبانی
ناشر: پاپیروس
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 170
اندازه کتاب: وزیری - سال انتشار: 1365 - دوره چاپ : 1

کمیاب - کیفیت : نو

 

مروری بر کتاب

نمایشنامه تاریخی در یازده پرده

سال‌های 60 - 1159 ه . ق را در تاریخ قرون اخیر ایران بایستی از سال‌های بدشگون دانست. در این سال‌ها، نادرشاه افشار از کثرت فشار روحی که بزرگ‌ترین علت آن نابینا کردن فرزندش، رضاقلی میرزا بود و علل فرعی دیگری نظیر شورش‌های داخلی، کشته شدن برادرش به دست لزگی‌ها، شکست در حل مسائل مربوط به دولت عثمانی، به اضافه‌ی کسالت‌ها و خستگی‌های جسمی و روحی، حالت طبیعی و تعادل فکری خود را از دست داد و در نتیجه با سنگ‌دلی و خشونت ناگهانی دست به آزار و کشتار مردم زد، تا جایی که مردم دست به شورش زدند و مملکت در آشوب، بی‌داد و نارضایتی عمومی قرار گرفت.

چون نادرشاه دچار جنون سوء ظن به اطرافیان شده بود و نسبت به عناصر ایرانی خود نیز کم‌مهر شده بود؛ همین مساله نیز باعث شد که نزدیکان وی در قتلش هم‌دست شوند و نادرشاه را در بامداد 1160ه . ق در چادرش به قتل رسانند. کتاب حاضر در واقع، نمایشنامه تاریخی درباره‌ی نادرشاه افشار  است و وقایع این اثر نمایشی نیز در چند روز آخر زندگی نادرشاه، به خصوص آخرین شب زندگی و روز بعد از قتل او، اتفاق افتاده است و تمام حوادث منطبق بر مستندات تاریخی دوره‌ی افشاریه می‌باشد.

نادرقلی ملقب به تهماسب‌قلی خان و نادر شاه از ایل افشار خراسان از ۱۱۱۴ خورشیدی تا ۲۸ خرداد یا ۳۰ خرداد۱۱۲۶ خورشیدی، پادشاه ایران و بنیانگذار دودمان افشاریه است.او از مشهورترین پادشاهان ایران پس از اسلام است که سرکوب افغانها و بیرون راندن عثمانی و روسیه از کشور و تجدید استقلال ایران و نیز فتح هندوستان و ترکستان و جنگهای پیرزومندانه او سبب شهرت بسیارش گشت. به او در اروپا لقب «آخرین جهانگشای شرق» و «ناپلئون ایران» نیز داده‌اند.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات