دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

زن شورشی ؛ زندگی و مرگ رزا لوگزامبورگ

زن شورشی ؛ زندگی و مرگ رزا لوگزامبورگ
درحال حاضر موجود نمی باشد

زن شورشی

نويسنده: ماکس گالو
مترجم: مجيد شريف
ناشر: رسا
زبان كتاب: فارسي
تعداد صفحه: 540
اندازه كتاب: رقعی - سال انتشار: 1378 - دوره چاپ: 3

کیفیت : نو ؛ حدود سی صفحه ابتدایی کتاب چروک خوردگی مختصری دارد

 

مروری بر کتاب

زندگی و مرگ رزا لوگزامبورگ

پس بکوش تا یک موجود انسانی بمانی... و این بدان معناست که محکم، روشن‏بین و سرزنده باشی... یک موجود انسانی ماندن، یعنی اگر نیاز باشد، تمام زندگی خود را، شادمانه، بر ترازوی بزرگ سرنوشت« افکندن، اما، در همان حال، از هر روز آفتابی، از هر ابر زیبا به وجود آمدن...

رزا لوکزامبورگ، یکی از بحث انگیزترین زنان دوران جدید، در 1871 در لهستان به دنیا آمد و در 1919 در آلمان، به دست عوامل نظامی گروههای فشار غیر رسمی به قتل رسید. رزا، پیش از هر چیز، به عنوان یک مبارز سیاسی و نظریه ‏پرداز انقلابی چپ مشهور گشته است. اما زندگی و مرگ وی نشان می‏دهد که ابعاد وجودی او بسی متنوعتر و فراعتر از این است.نویسنده این اثر، ماکس گالو، در پروراندن داستان زندگی و مرگ این زن شورشی موفق بوده است.

وی در بررسی زندگی، شخصیت و مرگ رزا تنها به ابعاد سیاسی و فکری بسنده نکرده، بلکه به جنبه ‏های خانوادگی، عاشقانه، روحی و اخلاقی او نیز پرداخته است: به عنوان یک انسان عاشق، کوشنده و کمال‏جو، و به عنوان زنی در تلاش پیوسته برای کسب هویت، شکوفایی، آزادی و استقلال....

هنوز چند ماهی از انقلاب ۱۹۰۵‌ روسیه نگذشهت بود که رزا نـظریهٔ جـدید خود با عنوان «اعتصاب عمومی» را پی ریزی کـرد و از آن بـه عـنوان بزرگ‌ترین سلاح انقلابی کارگران (پرولتاریا) نام بـرد. پافـشاری رزا در اجرای عملی این نظریه مخالفت‌های گسترده درون حزبی را از جانب برخی از رهبران حزب سوسیال دمـوکرات آلمـان مانند: اوت بیلو کارل کائوتسکی و بـسیاری از اعـضای حزب ایـجاد کـرد.

رزا لوکـزامبورگ در ابراز عقیده، مبارزات انقلابی، پیاده شـدن نـظریه‌های سوسیالیستی و پشتیبانی بی‌چون و چرا از سوسیالیسم، آرام و قرار نداشت و این سبب شد که مـخالفت‌های پنـهانی و آشکار گروه‌های راست و سرمایه‌دار علیه وی آغـاز گردید. نخستین عنوانی کـه بـه رزا دادند، «رزای خون‌ریز» بود کـه مـی‌توان آن‌را به عنوان مقدمه و نشانه‌های خطرناک حمله‌های بعدی مخالفانش به حساب آورد.

دسـت گـیری، تعقیب، زندان و آزار و اذیت رزا امری عـادی شـده بـود و به هر کـشوری کـه می‌رفت، چنین می‌نمود کـه عـده‌ای از حکومتیان و راست‌ها منتظر دست‌گیری وی هستند. در آخرین دوردست گیری و پس از گذراندن دوره زندان به آلمان بازگشت و در بـرلین در مـدرسهٔ سوسیال دموکرات مشغول تدریس شد.

«انـباشت سـرمایه» یکی از بـرجسته‌ترین کـتاب‌های ایـن بانوی مبارز چپ و رهـبر سوسیالیسم اروپا است که در سال ۱۹۱۳ و در هنگام بودن او در برلین به چاپ رسید. رزا در این کتاب می‌گوید که سـرمایه‌داری سـرانجام به‌سوی امپریالیسم پر خواهد کشید.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات