دسته بندی کتاب ها
سبد خرید شما

زن درون ؛ شرح و تفسیر اسطوره یونانی اروس و سایکی

زن درون

نویسنده: رابرت جانسون
مترجم: فریدون معتمدی
ناشر: بافکر
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 143
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1388 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

شرح و تفسیر اسطوره یونانی اروس و سایکی ؛ عشق و روح

کتاب "زن درون" شرح و تفسیر اسطوره یونانی اروس و سایکی(عشق و روح) است.دکتر رابرت جانسون اسطوره جاودانگی روح پس از رسیدن به عشق را با توجه به نماد شناسی یونگ تحلیل می کند و از این منظر راه تعالی زن درون(سایکی) و در نهایت یک پارچه شدن شخصیت انسان را شرح می دهد.اسطوره ها سرمایه هایی گرانمایه از بینش و فراست روان شناختی هستند.

آنها را یک شخص یا فرد شناخته شده ای ننوشته است بلکه زاده نیروی خیال و آزمون و خطاهای همه افراد یک فرهنگ در دوران های مختلفند.اسطوره اروس و سایکی(عشق و روح) یکی از آموزنده ترین قصه هایی است که درباره سرشت زنانگی یا زن درون وجود دارد.

کتاب؛ بررسی روان‌شناسانه اسطوره سایکی و اروس است. سایکی دختر شاهزاده‌ای است که آن‌قدر پاک‌دامن و باکره است و عطر بهشت دارد که پرستش می‌شود، اما هیچ خواستگاری ندارد. آفرودیت که دارد از حسودی می‌میرد، پسرش اروس را مأمور می‌کند او را بکشد. اما نوک پیکان اروس به انگشت خودش فرو می‌رود، یک دل نه صد دل عاشق سایکی می‌شود و او را به پردیس خودش می‌برد. اما برای سایکی شرط می‌گذارد که اگر می‌خواهد همیشه با او در پردیس زندگی کند، نباید او را ببیند و درباره‌اش چیزی بپرسد.

اما نقطه اوج و زیباترین جای داستان جایی است که سایکی به تحریک خواهرانش، قول و قرارش با اروس را زیر پا می‌گذارد و یک شب با خنجری در دست و چراغی در دست دیگر، می‌رود بالای سرش تا اگر اهریمن بود خدمتش برسد. اما با زیباترین فرد تمام المپ و ایزد عشق روبه‌رو می‌شود. غرق در حیرت و شرمساری دستش می‌لرزد و قطره‌ای از روغن چراغ روی شانه اروس می‌ریزد. اروس هم او را از پردیس بیرون می‌کند. این تازه اول مسیر پرپیچ‌وخمی است که در انتظار سایکی است و بهتر است خودتان آن را بخوانید.

اما کلیدی‌ترین حرف این اسطوره که هنوز بعد از هفت سال عمق وجود مرا لمس می‌کند، این است که هر زنی هم‌زمان دو ابزار شگفت‌انگیز و البته وحشت‌ناک دارد: چراغ و خنجر. می‌تواند با خنجرش همه چیز را نابود کند یا می‌تواند با چراغش نور مهر بتاباند تا هم خودش موجود پاک، باشکوه و خداگونه درون مرد را ببیند و ...

..اسطوره‌ها سرمایه‌هایی گرانمایه از بینش و فراست روان‌شناختی هستند. آنها را یک شخص یا فرد شناخته‌شده‌ای ننوشته است، بلکه زاده نیروی خیال و آزمون و خطاهای همه افراد یک فرهنگ در دوران‌های مختلف‌اند. اسطوره اروس و سایکی (عشق و روح) یکی از آموزنده‌ترین قصه‌هایی است که درباره سرشت زنانگی یا زن درون وجود دارد و پیشینه آن به پیش از مسیحیت می‌رسد. «سایکی» دختری است زیباروی که هیچ مردی جرات نزدیک شدن به او را ندارد.

سایکی را برای زیبایی‌اش می‌پرستند و این موجب خسارت «آفرودیت»، ایزدبانوی زیبایی، می‌شود، به طوری که دستور مرگ سایکی را صادر می‌کند. اما در آخرین لحظه «اروس»، ایزد عشق و پسر آفرودیت، در دام عشق سایکی می‌افتد و داستان ادامه می‌یابد. کتاب حاضر، شرح و تفسیر این اسطوره یونانی است. نگارنده، اسطوره جاودانگی روح (psyche) پس از رسیدن به عشق(Eros) را با توجه به نمادشناسی یونگ تحلیل می‌کند و از این منظر راه تعالی زن درون (سایکی) و در نهایت یکپارچه شدن شخصیت انسان را شرح می‌دهد.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات