منو
سبد خرید

زن خوب ایالت سچوان

زن خوب ایالت سچوان
-12 %
زن خوب ایالت سچوان
  • موجودی: موجود
  • مدل: 143527 - 92/1
  • وزن: 0.30kg
750,000 ریال
850,000 ریال

زن خوب ایالت سچوان

نویسنده: برتولت برشت
مترجم: مهدی زمانیان
ناشر: زند
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 216
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1353 - دوره چاپ : 1

کمیاب - کیفیت : درحد نو ؛ لبه پائینی عطف کتاب چسب خوردگی مختصری دارد

 

مروری بر کتاب

...زن نیک ایالت سچوان،‌ گرچه از لحاظ فرم با اکثر آثار معروف برشت متفاوت است اما می توان گفت تا حدود زیادی مظهر تفکرات اوست. مضمون نمایشنامه را می توان به سادگی بیان کرد:

هیچ کس در شرایط فعای حاکم بر جهان نمی تواند پاک باشد. اگر از زاویه دید آن خر معروف نگاه کنیم، که برشت روی میز کارش گذاشته بود و بر گردنش نوشته بود: «حتی من هم باید این را بفهمم»، زن نیک ایالت سچوان یکی از بهترین آثار برشت است.در این نمایشنامه نویسنده با استفاده از یک داستان افسانه مانند و جذاب یکی از مهمترین دغدغه های اجتماعی خود را نشان داده است.

در زن خوب ایالت سچوان برشت برای این کار از دو حربه استفاده کرده است یکی روایت افسانه ای و کاراکتر مضحک خدایانی که در جستجوی یک انسان خوب به روی زمین آمده اند و دیگر با استفاده از یک تکنیک نمایشی. شخصیت اصلی نمایشنامه شین تن، با زدن یک ماسک در نقش پسر عموی خیالی خود شوی تا می رود.البته نحوه پرداخت اغراق آمیز او هم شدیداً در ایجاد این فاصله مؤثر است. او در این نمایشنامه کمتر دغدغه شخصیت پردازی دارد. اگر در نظر بگیریم که شخصیت پردازی یکی از عوامل مهم واقع پنداری است و ضمناً با ذات روایت افسانه ای هم منافات دارد، به سهولت می توان به علت این کار او پی برد. اما مسئله این است که آیا با همه این تدابیر می تواند تماشاگر را به فکر کردن وادار کند؟

درک تم موردنظر نویسنده بسیار آسان است و نیاز به هیچ کوشش فکری ندارد. برشت می تواند بگوید که خواننده قرار نیست برای پیدا کردن مضمون تلاش کند، بلکه باید درباره آن فکر کند. اما مضمون موردنظر او، لااقل در این نمایشنامه، چنان بدیهی است(یا اگر هم نباشد او چنان آن را بدیهی نشان می دهد) که تماشاگر تنها می تواند به همان نتیجه موردنظر نویسنده برسد. البته این موضوع درباره همه آثار او صدق نمی کند و احتمالاً برای تماشاگران مختلف در محیط های مختلف و با شرایط متفاوت نیز، فرق می کند. برای مثال من به نمایشنامه گالیله او بیشتر از دیگر آثارش فکر کرده ام، زیرا دغدغه های مشابهی بین او خود یافته ام.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات