زنی تنها ؛ زندگی و هنر فروغ فرخ زاد

زنی تنها ؛ زندگی و هنر فروغ فرخ زاد

نویسنده: سیروس طاهباز
ناشر: زریاب
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 208
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1376 - دوره چاپ: 1 

کمیاب -  کیفیت : درحد نو 

 

مروری بر کتاب 

شامل  دو گفت و گو با فروغ فرخزاد، شرحی کوتاه از زندگی و اشعارش به قلم طاهباز و سفرنامه‌ی ایتالیا نوشته‌ی فروغ 

فروغ فرخ‌زاد، شاعری عاطفی و نخستین زنی است که از عواطف زنانة خود در شعر فارسی سخن گفته است. عاطفه با ابعاد و عناصر مختلف شعر فروغ درآمیخته و آن را از ظرفیتی تازه و بی‌سابقه برخوردار ساخته است. او در شعر، از حساسیت و قابلیت‌های زنانة خود، کمال بهره را برده و از این طریق، به نگرش شاعرانه و زبانی ویژه دست یافته است. فرخ‌زاد، مایه و سرمایه‌های شعر خود را از واقعیات و تجربه‌های زنانه در زندگی می‌گیرد. او توانسته است احوال، عواطف و سرنوشت خود را به عنوان یک زن، با سرگذشت همة زنان سرزمین خویش به یگانگی برساند.

فروغ در مدت زمانی کوتاه و بعد از سه اثرِ نخستین خود ـ اسیر، عصیان و دیوار ـ توانست نگرش و عواطف خویش را عمق و توسعه بخشد و به جایگاه شاعری بزرگ، با آرمان‌های انسانی دست یابد. فروغ در مقام یک منتقد اجتماعی نیز ـ که شعری معترض و در عین حال عاطفی سروده است ـ قرار دارد. انسان در شعر او، ناخواسته، شخصیت و موجودیتی زنانه می‌یابد و با احساسات، آرزوها و رفتارهایی زنانه ظاهر می‌شود. شعر فروغ، دنیایی ملموس و عاطفی است که جسارت، صراحت و صمیمتی خاص را در خود جای داده است.

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

زنی تنها ؛ زندگی و هنر فروغ فرخ زاد

  • ناشر: زریاب
  • کد کتاب: 87688 - 106/5
  • موجودی: در انبار
  • 300,000ریال

برچسب ها: فروغ فرخزاد, سیروس طاهباز, شعر نو, شعر فارسی, مقالات ادبی, تاریخ ادبیات ایران, کتاب زنی تنها ؛ زندگی و هنر فروغ فرخ زاد