منو
سبد خرید

زندگی پس از مرگ در نظر ادیان و ملل

زندگی پس از مرگ در نظر ادیان و ملل
درحال حاضر موجود نمی باشد
زندگی پس از مرگ در نظر ادیان و ملل
  • موجودی: درحال حاضر موجود نمی باشد
  • مدل: 61688 - 60/3
  • وزن: 0.20kg
  • UPC: 15
0 ریال

زندگی پس از مرگ در نظر ادیان و ملل

نویسنده: حسام نقبائی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 70
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1337 

کمیاب - کیفیت : خوب ~ عالی


مروری بر کتاب

مهمترین موضوعی که در همه افراد ادوار تاریخی از ابتدای رشد انسان مورد توجه بشر قرار گرفته، و در هر هنگام فکر او را بخود جلب نموده این دو موضوع بوده است که از کجا آمده و بکجا خواهد رفت ولی موضوع دوم از لحاظ حب ذات بیشتر مورد توجه انسان بوده است.

بی تردید، مسأله حیات پس از مرگ، یکی از دغدغه های اصیل و دیرین بشری است که عمری به درازای عمر بشر دارد؛ چه، هر انسانی به تجربه دریافته که مرگ واقعیّتی است که گریز و گزیری از آن نیست، و به ناچار باید آن را پذیرفت و با آن کنار آمد. از این رو، این مسأله از دیر باز یکی از دل مشغولی های عموم انسان ها، خاصّه متفکّران، بوده است. از همین رو متفکران به قدر وسع کوشیده اند تا گره ای از کار فروبسته این مسأله بگشایند و به این پرسش مهمّ و سرنوشت ساز پاسخ دهند که آیا واقعاً از پسِ امروز، فردایی در کار هست یا نه؟ و اگر احیاناً هست، کیفیّت آن به چه صورت است و چه سرنوشت محتومی در انتظار آدمی است؟

آیین هندو یا هندوئیسم از ادیان بسیار کهن جهان است. این آیین شکل تحوّل یافته آیین برهمایی است که آیین قوم آریایی هندوستان بوده، و خودِ آیین برهمایی شکل تکامل یافته آنیمیسم (جان گرایی) است که آیین باستانی بسیاری از اقوام گذشته بوده است. براساس این آیین، همه مظاهر طبیعت روح دارند و با تقدیم قربانی و نیز با نیایش و ستایش می توان آنها را بر سر مهر آورد و مورد بهره برداری قرار داد.

آیین هندو، همانند سایر ادیان، آموزه حیات پس از مرگ و فناناپذیری و جاودانگی روح را می پذیرد و آن را در قالب نظریه تناسخ یا تولّد دوباره که وجه مشخّصه این آیین است عرضه می کند. تناسخ بدین معناست که روح پس از مرگ بدن کنونی، بر حسب اعمال گذشته خود، در قالب جدیدی حلول می کند....

...آیین بودا شاخه ای از آیین هندو است که در مخالفت با تعصّب‌های برهمنان به وجود آمده است. این آیین که آیینی انسانگرایانه است، اصلیترین مسألهاش، رهایی آدمی از رنج است. به عبارت دیگر، یگانه وظیفه دینی انسان نجات از درد و رنج دنیوی است، به این ترتیب که به چهار حقیقت شریف معرفت بیابد که عبارتند از:
الف) در هر جای دنیا رنج وجود دارد
ب) رنج، معلول علت‌هایی خاصّ است
ج) از بین بردن رنج امکان پذیر است
د) راه‌های مشخّصی برای از بین بردن رنج وجود دارد.

همچنین به قواعد هشتگانه که راهی میانه بین ریاضت شاقّ و افراط در لذّاتند عمل کند. راه‌های هشتگانه یا هشت قانون بزرگ زندگی عبارتند از:
دیدگاه درست
اندیشه درست
سخن درست
رفتار درست
معاش درست
کوشش درست
توجّه درست
تأمّل درست.

 

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

کتاب مورد نظر در حال حاضر موجود نیست . اطلاعات خود را وارد فرم زیر نمایید تا زمانی که کتاب موجود شد به شما اطلاع داده شود

نام
ایمیل
موبایل
توضیحات