كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
زندگی و مرگ میرزا رضا کرمانی

زندگی و مرگ میرزا رضا کرمانی

نویسنده: فرانسیسکو سوریانو
مترجم: رضا قیصیریه
ناشر: ثالث
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 144
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1383 - دوره چاپ: 1 

مروری بر کتاب 

میرزا رضا کرمانی مرید سیدجمال الدین اسدآبادی بود و بی‌دلیل نبود اگر عمده بازجویی از میرزا رضا درباره نقش سید جمال در قتل ناصرالدین شاه باشد، پرسش‌هایی که البته این پاسخ میرزا رضا را همراه داشته است: دستور العمل مخصوصی نداشتم الا اینکه حال سید واضح است که از چه قبیل گفتگو می‌کند. پروایی ندارد. می‌گوید ظالم هستند و از این قبیل حرف‌ها می‌زند.

در این نوشتار, متن وصیت‌نامه 'تخیلی' میرزا رضا کرمانی, از مریدان و یاران نزدیک سید جمال الدین اسدآبادی و قاتل ناصرالدین شاه به طبع رسیده است. این وصیت‌نامه به گونه‌ای تنظیم شده گویی 'میرزا رضا' خود آن را به رشته تحریر در آورده است. نویسنده ایتالیایی متن, که با مشاهده عکس میرزا رضا در زنجیر, در ویترین یکی از مغازه‌های خیابان منوچهری, درصدد بازشناسی وقایع تاریخی نهفته در پس آن برمی‌آید, براساس مدارک و گزارش‌های تاریخی و نکاتی که پژوهشگران و شخصیت‌های مختلف آن دوران درباره حادثه شاه‌کشی بیان کرده‌اند, متن وصیت‌نامه شفاهی (تخیلی) حاضر را فراهم آورده است.

بخشی از این وصیت‌نامه را متن بازجویی در دادگاه که سندیت تاریخی دارد, تشکیل می‌دهد. هدف نویسنده از تدوین این وصیت‌نامه شفاهی و تخیلی, روشن ساختن سیمای عقیدتی و انسانی میرزا رضا و واقعیت رویدادهای یاد شده است. در مقدمه, خلاصه‌ای از سرنوشت میرزا رضا کرمانی, پیامدهای ترور ناصرالدین شاه, رد پای اندیشه‌های سید جمال الدین اسدآبادی در این ماجرا, ارتباط او با میرزا رضا کرمانی و سرنوشت سید جمال الدین آمده است. 

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

زندگی و مرگ میرزا رضا کرمانی

  • ناشر: ثالث
  • کد کتاب: 60004 - 26/2
  • موجودی: موجود نمی باشد
  • 0ریال

برچسب ها: فرانسیسکو سوریانو, رضا قیصیریه, میرزا رضا کرمانی, ناصرالدین شاه, قاجار, تاریخ سیاسی ایران, داستان های فارسی, سیدجمال الدین اسدآبادی, کتاب زندگی و مرگ میرزا رضا کرمانی