كاربران محترم و فرهيخته آی كتاب با توجه به عدم برگزاری نمايشگاه بين المللي كتاب به دليل شيوع بيماری كوويد 19 و استقبال شما عزیزان كد 139902 با تخفيف شش درصد ( اضافي بر تخفيفات اعمال شده در سايت ) تا پايان تیرماه تقدیم می گردد. لطفا جهت استفاده ، کد فوق را در بخش مربوطه وارد و سپس کلید اعمال کوپن را کلیک نمایید .
زندگی نامه و خدمات علمی و فرهنگی دکتر رضا داوری اردکانی

زندگی نامه و خدمات علمی و فرهنگی دکتر رضا داوری اردکانی

نویسنده: امید قنبری ,مهدی محقق
ناشر: انجمن آثار و مفاخر فرهنگی
زبان کتاب: فارسی
تعداد صفحه: 237
اندازه کتاب: رقعی - سال انتشار: 1383 - دوره چاپ: 1

 

مروری بر کتاب

دانشمند فرزانه

: مردم ايران زمين از دير باز به مباحث فلسفي و عقلي توجه داشته و به عقل و خرد ارج مي نهاده اند. كتابهايي كه به زبان فارسي ميانه، براي ما باقي مانده و در آنها به مسائل و مباحث انسان شناسي و خداشناسي و جهان شناسي مطرح گشته نمودار و نمونه اي از سنت به كاربردن عقل و سود جستن از خرد است.

كنون كه مجلس بزرگداشت براي يكي از وارثان حكيمان توانا يعني دكتر رضا داوري اردكاني برگزار مي گردد بايد اذعان كرد كه اين استاد متعلق به نخستين طبقه اي است كه گام از فلسفه اسلامي فراتر نهاد و به انديشه هاي حكيمان اروپايي پرداخت. او به موازات اين كه حكمت قديم را در دانشگاه تهران نزد محمد حسين فاضل توني و سيد محمد كاظم عصار به درس آموخت از استاداني همچون دكتر يحيي مهدوي و دكتر سيد احمد فرديد انديشه هاي غربي را فراگرفت و ساليان دراز، نسل معاصر از دوستداران فلسفه را از نتيجه معلومات خود بهره مند ساخت.

استادان و دانشجويان دكتر داوري نيك آگاهند كه صفات برجسته و سجاياي اخلاقي و احترام به استاد و محبت به دانشجويان و تواضع نسبت به دوستان كه در نهاد او مضمر است با آنچه او از علم و دانش و فضايل اخلاقي برخوردار است، برابري مي كند. اين مايه بسي مسرت است كه استاد داوري با اين سوابق درخشان علمي عهده دار زعامت فرهنگستان علوم جمهوري اسلامي ايران است، چه آن كه حكمت ام العلوم است و به ويژه علم الهي و دانش برين كه رياست كبري بر همه علوم دارد. 

رضا داوری اردکانی (زاده ۱۳۱۲ در اردکان) فلسفه‌دان، رئیس فرهنگستان علوم ایران و از چهره‌های شاخص در عرصه گسترده فکر و اندیشه فلسفی به شمار می‌آید. داوری از شاگردان احمد فردید بوده و تلاش بسیاری در رفع اتهاماتی که به اندیشه فردید وارد شده، داشته‌است. او هم‌اکنون عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و استاد دانشگاه تهران و دانشگاه آزاد است.

بخش اول این مجموعه شامل گفت و گویی است با "رضا داوری اردکانی" که طی آن زندگی نامه و فعالیت‌های علمی و فرهنگی وی بیان شده است. در بخش دوم مقالاتی از داوری اردکانی به طبع رسیده است.

فهرست

از فلسفه چه می‌توان آموخت
هیدگر و گشایش راه تفکر آینده
مقدمه بر فیلسوف ری
مقدمه بر جاودان خرد/ محمد ارکون، ترجمه رضا داوری اردکانی

نوشتن نظر

لطفا برای ثبت نظر وارد حساب خود شده یا ثبت نام نمایید.

زندگی نامه و خدمات علمی و فرهنگی دکتر رضا داوری اردکانی

  • 200,000ریال

برچسب ها: رضا داوری اردکانی, امید قنبری, مهدی محقق, زندگینامه, فیلسوفان ایرانی, فلسفه اسلامس, عرفان اسلامی, کتاب زندگی نامه و خدمات علمی و فرهنگی دکتر رضا داوری اردکانی